cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de inven

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de inven

#1 Mesaj de damiano606 »

Cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de inventar?
Oare se trec pe marfa si se vand la preturi simbolice sau trebuie la pretul initial de achizitie?

Pasii pentru inchiderea i.i care vreau sa ii urmez sint corecti?:

1.Hartie aprobata de primarie prin care sa pot vinde toate produsele ramase la pe stoc la un pret sub cel de achizitie-de expl 10 lei(chiar daca am 5 calculatoare,etc..)
2.inventar
3.trecerea obiectelor de inventar pe marfa
4.schimbarea tuturor preturilor la produsele din stoc
5.vinderea pe 1 bon fiscal catre mine insumi
6.depunere acte la reg comertului
7.depunere declaratia 200 la anaf
8.pastrat memoria fiscala timp de 10 ani?

E ok asa?Rog suport.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#2 Mesaj de tomac »

1. Vânzarea de lichidare se face numai pentru mărfuri. Inventarul se comunică și el. Vedeți OG 99/2000. Vânzarea activelor nu face parte din ceea ce se vinde la soldare.
2. Inventarul e obligatoriu pentru mărfurile ce se vând și se vând cu titlu de soldare. După aceea se face inventarul patrimoniului.
3. nu este necesar.
5. activele - imobilizări amortizate sau obiecte de inventar nu e neapărată nevoie să fie vândute. Se pot vinde dacă doriți cu factură.
6. da
7. nu. D200 se depune în 2018 pentru 2017. Dacă închiderea activității are loc în 2018 atunci la radiere se depune D220 pentru încetare. În 2019 se va depune D200 pentru 2018.
8. da. și documentele contabile 5 ani.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#3 Mesaj de damiano606 »

8. Memoria o pot scoate eu din casa de marcat si o pastrez sau trebuie sa apelez neaparat la firma cu care am avut contractul?
9.Cum se face inventarul de patrimoniu din saga ps?
10.In cazul acestei lichidari, exista vreo macrocomanda care sa imi modifice toate preturile produselor la o valoare identica de 5 lei de exemplu, sau trebuie sa le schimb separat pe fiecare?
MULTUMESC

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#4 Mesaj de tomac »

8. Puteți păstra casa de marcat cu totul fără să mai predați ceva. Dacă nu doriți asta, extragerea memoriei fiscale se face doar de agentul tehnic autorizat - firma de la care ați cumpărat casa de marcat.
9. Nu se poate face așa ceva în SAGA. Inventar în SAGA se poate face doar dacă aveți activă partea de stocuri - cantitativ-valoric și doar pentru acele stocuri. Pentru restul se fac liste de inventar manuale.
10. Nu există. Schimbarea se face manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corifeanum418
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 17, 2009 12:00 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#5 Mesaj de corifeanum418 »

Bună seara!

Referitor la obiectele de inventar nu ai precizat dacă au fost amortizate integral sau nu. Pun această întrebare deoarece aveai posibilitatea să le dai în consum imediat ce au fost achiziționate sau să le amortizezi în baza unui proces verbal într-un interval stabilit de tine. Nu știu dacă amortizare e cuvântul potrivit, poate ar fi fost mai corect să spun că ai dat in consum integral sau parțial obiectele de inventar. În varianta în care au fost date în consum, deci introduse integral pe cheltuială nu are logică să le vinzi. Gândește, au fost înregistrate corect pe cheltuială. au produs venituri. Dacă au valori mai, au fost cumpărate recent, poți scoate de pe anunțuri diverse câteva oferte de produse asemănătoare pe care le listezi, păstrezi și le vinzi la un preț asemănător, pe facctură.
Referitor la mărfurile din stoc corect este să le vinzi la preturile cu care figurează în recepții, în caz contrar la control s-ar putea să ți se reîntregească veniturile la valoarea lor inițială din recepții și să se recalculeze impozitul pe venit, eventual TVA-ul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#6 Mesaj de tomac »

Obiectele de inventar nu se amortizează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corifeanum418
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 17, 2009 12:00 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#7 Mesaj de corifeanum418 »

Da, ai dreptate se dau în consum, am precizat acest fapt in explicatie, dar pot fi date in consum in totalitate sau pe baza unui scadentar, E pur si simplu o chestie de exprimare. Daca te-am derutat te rog sa ma scuzi deoarece nu am avut aceasta intentie.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#8 Mesaj de herganiec »

nu exista asa ceva.. scadentar.. ori le dai in folosinta ori nu le dai.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#9 Mesaj de damiano606 »

Am intrebat la anaf(la control) si au zis ca obiectele de inventar se dau pe consum si ulterior ori se caseaza daca le-a trecut perioada ori se valorifica adica se trec pe marfa si se vand la un pret aproximativ cu durata de "amortizare". Problema cu casarea e ca trebuie apoi sa te duci pe la remat( sau unde se caseaza ele) si sa mai iei si de acolo proces verbal, asa ca e complicat si mi-e mai simplu sa le trec pe toate pe marfa si sa le vand la un 10-50% functie de acel tabel de casare a mijloacelor fixe...E bine si asa macar sa scap cu asta de nebunia legislatorului....

10.La alte operatiuni/schimbare de pret vanzare la marfuri/ schimbare preturi pentru toate articolele, imi apare procent majorare 0.00%.Ar trebui ca programul sa permita schimbarea in ambele sensuri, adica nu doar majorarea..Ne-ar ajuta mult, daca tot avem gestiune cantitativ valorica:de exemplu reduceri de pret de 80% in vederea lichidarii stocului si firmei...
11.Reducerea de pret in vederea lichidarii stocului si inchiderii i.i-ului poate fi oricat?Pot baga legal un 90% sau e vreun prag sub care nu poti coboori?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#10 Mesaj de balazse »

Multe mai zic cei de la control, aici ma refer la dare in consum a obiectelor de inventar in loc de dare in folosinta, precum amortizare.
Si cine te opreste sa le vinzi la 10 lei/buc?
De ce sa mai faci "marfa" din obiect de inventar sau mijloc fix? Il inregistrezi pe nedefinit.

10. Daca ai o evidtenta cantitativ-valorica, de sa mai il ai si la pret de vanzare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#11 Mesaj de tomac »

Obiectele de inventar nu se dau în consum. Se dau în folosință.
La partidă simplă nu există noțiuni de consum sau casare. Nici măcar de dare în folosință.
De amortizare nici nu poate fi vorba.
Vedeți, pentru detalii, OMFP 170/2015 pentru evidența contabilă.
Regulile de amortizare pentru bunuri de natura mijloacelor fixe - imobilizărilor corporale/necorporale - se aplică și persoanelor fizice pentru că e menționat explicit asta în codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#12 Mesaj de damiano606 »

Da ei interpreteaza legea dupa cum vor. Il consider abuz de putere sau reminiscente ale politiei economice comuniste-macar aia erau corecti pe legile in vigoare....Tipa de la asistenta contribuabili s-a contrazis cu sefa de la control cu legea in mana...fara succes...Una scrie in lege, alta zic ei. De ce fac asta sincer nu inteleg....Astfel de lucruri alunecoase cat si puhoiul de schimbari si legi bulversante pentru un i.i., dar si pentru contabili(care nici ei nu le mai stiu) ma fac sa ma retrag din businessul care il faceam, desi acesta mergea destul de bine.
Multumesc mult pentru raspunsuri voastre. Apreciez profesionalismul celor de aici dar si ajutorul dat in cursul acestui an.
Sa aveti sarbatori cu pace si bucurie.Un an nou imbelsugat si mai linistit. La multi ani!

comana621
Mesaje: 49
Membru din: Lun Sep 28, 2009 12:00 am

Re: cand se inchide un i.i. ce se intampla cu obiectele de i

#13 Mesaj de comana621 »

Dar cu imobilizarile amortizate ce se intampla?Precizez ca este vorba despre utilaje agricole cumparate prin AIC.

Scrie răspuns