cheltuieli protocol/sponsorizare PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua,

Întrebări nelegate de SAGA.

1. Ce cheltuieli se pot include la protocol pentru a fi deduse în limita prevăzută în Codul Fiscal?

De exemplu, dacă cumpăr un obiect (o sticlă de whisky, un parfum, un gadget,o consolă de jocuri etc) pe care îl dau "cadou" unui client, pot să trec această cheltuială la protocol? Care e prevederea legală care susține răspunsul?

2. Dacă sunt membru într-o asociație și plătesc o sumă de bani acesteia, primind în schimb o factură pe care scrie "Sponsorizare", pot să înregistrez această cheltuială la sponsorizare pentru a fi dedusă în limitele legale?

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#2 Mesaj de tomac »

1. Orice cheltuieli care pot fi demonstrate cu documente că sunt pentru protocol. Legea nu definește cheltuiala de protocol. Nu definește nici când și cum se acordă cheltuielile de protocol ci stabilește doar regulile de deductibilitate fiscală pentru acest tip de cheltuială.
2. Nu. Condițiile sponsorizării sunt clar definite în Legea 32/1994. În opinia mea nici măcar nu e necesară factura nefiind vorba despre o livrare de bunuri sau vreo prestare de servicii. Dar lipsa contractului de sponsorizare e esențială: fără un contract de sponsorizare, poate exista orice document - chitanță, factură, etc. nu aveam cu să discutăm despre sponsorizare. De asemenea este necesară și dovada plății sponsorizării, o altă condiție de bază.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc.

Nu înțeleg ce înseamnă a fi "demonstrat cu documente că sunt pentru protocol". Dacă mi-ați putea da un exemplu, v-aș fi recunoscător.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#4 Mesaj de tomac »

Spre exemplu factura de la restaurant, sau factura pentru bunuri acordate cadou...
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paladec969
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 21, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#5 Mesaj de paladec969 »

Daca am facut contract de sponsorizare in Decembrie, dar din nefericire nu a fost efectuata/validata plata, mai pot trimite banii in Ianuarie?
Sau mai am vre-o posibilitate de a redirectiona suma calculata din impozitul pe profit??

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli protocol/sponsorizare PS

#6 Mesaj de tomac »

Puteți, dar deducerea se va face în 2018 nu în 2017 dacă data documentului ce atestă plata nu e una din 2017.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns