contabilizare venituri si cheltuieli pfa

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
muresann623
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#1 Mesaj de muresann623 »

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: PFA pe sistem real cod caen 4110, infiintat in ianuarie 2018. Urmeaza sa construiasca locuinte ( case) in vederea vanzarii acestora. Conform planului de afaceri, investitia in sine se va ridica la o valoare totala de 2 mil. Euro, iar veniturile din vanzarea caselor 4 mil. Euro. Se va inregistra platitor de tva chiar inainte de angajarea primelor cheltuieli. Deoarece clientul a apreciat ca pfa e varianta optima in 2018 , vav srl cu im. Profit, dividende, contabilitati etc, vom merge pe varianta partidei simple. Acum insa imi dau seama ca nu e chiar o bagatela nici partida asta simpla. De fapt, pentru mine cel mai simplu ar fi fost srl, insa pentru client e mai simplu asa. Acum ma nelinistesc cateva aspecte:
Cel mai probabil ca afacerea se va desfasura pe parcursul anilor fiscali 2018 si 2019. In 2018 se vor angaja/plati o mare parte din costuri si se vor incasa avansuri , dar mai degraba “simbolice”, adica 3-5% din valoarea totala. Avansurile incasare stiu ca reprezinta venituri pt pfa in anul fiscal in care se incaseaza. Cheltuielile sunt deductibile in anul fiscal in care se achita. Dar oare chiar asa sa fie? Pentru ca, in cazul acesta, in 2018 pfa va inregistra venit net negativ ( pierdere), iar in 2019 un venit net (profit) pentru care va trebui sa achite impozit injust de mare, avand in vedere ca nu isi va putea recupera pierderile fiscale din anii precedenti, ca in cazul soc. Comerciale. Atunci, oare nu pot totusi sa procedez exact ca la contabilitatea in partida dubla, prin inregistrarea cheltuielilor din 2018 ocazionate de constructie la imobilizari/investitii in curs/stocuri, fara a le inregistra in 2018 la cheltuieli deductibile, pentru ca mai apoi sa le inregistrez pe cheltuieli deductibile in 2019, vand se vor inregistra si veniturile din vanzarea caselor? Si oare se poate face asta lucrand in partida simpla? Sau e neaparat sa lucrez in partida dubla? Si chiar si daca lucrez in partida dubla, pot sa contabilizez ven si cheltuielile in felul descris mai sus? Sper ca nu m-am lungit prea mult si ca am fost explicita. Mentionez ca , in cazul unui srl cu acelasi tip de activitate, nu am nici o neclaritate ( sau asa-mi place sa cred)
Ultima oară modificat Mie Ian 31, 2018 6:14 pm de către muresann623, modificat 1 dată în total.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#2 Mesaj de mantogp710 »

CAPITOLUL XI - Venitul net anual impozabil

ART. 118 - Stabilirea venitului net anual impozabil

(1) Venitul net anual impozabil se stabilește de organul fiscal competent pe fiecare sursă din categoriile de venituri menționate la art. 61 lit. a), c) și f) prin deducerea din venitul net anual a pierderilor fiscale reportate. Norme metodologice

(2) Veniturile din categoriile prevăzute la art. 61 lit. a), c) și f), ce se realizează într-o fracțiune de an sau în perioade diferite ce reprezintă fracțiuni ale aceluiași an, se consideră venit anual.

(3) Pierderea fiscală anuală înregistrată pe fiecare sursă din activități independente, cedarea folosinței bunurilor și din activități agricole, silvicultură și piscicultură se reportează și se compensează cu venituri obținute din aceeași sursă de venit din următorii 7 ani fiscali consecutivi.

muresann623
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#3 Mesaj de muresann623 »

Wow! Multumesc! cum de n-am citit eu asta??? Dar in declaratia 200 nu exista nici o rubrica cu privire la recuperarea pierderilor din anii precedenti.
Sa inteleg ca anaf stabileste prin decizia de impunere imp. pe venit tinand cont de pierderile ultimilor 7 ani fiscali ? Multumesc inca o data!

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#4 Mesaj de mantogp710 »

Cred ca da, probabil ANAF-ul tine cont de aceasta "pierdere", dar va recomand sa urmariti si dumneavoastra, nu cumva sa treaca ei cu vederea ... :lol:

muresann623
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#5 Mesaj de muresann623 »

Pai da, avand in vedere practica din ultima vreme prin care solutioneaza contestatiile la deciziile de impunere fix in 5 luni si 29 de zile... timp in care te si executa! Oricum, informatia data de dvs. imi e de real folos, sincera sa fiu, cred ca am devenit putin autosuficienta/superficiala si nu mai citesc codul fiscal cap-coada.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#6 Mesaj de tomac »

Pierderea fiscală nu se înscrie în D200. Regularizarea o face ANAF direct prin decizia de impunere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#7 Mesaj de nasteaf »

Ati avut situatie concreta in care ANAF a tinut cont de pierderea din anii anteriori la Decizia de impunere?
Eu nu am avut pana acum.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contabilizare venituri si cheltuieli pfa

#8 Mesaj de tomac »

Eu da. Și e obligația lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns