Certificat digital pentru depunere declarații

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Certificat digital pentru depunere declarații

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua,

Din nou, am o întrebare nelegată de SAGA, dar nu am unde să întreb în altă parte până vine răspunsul de la anaf.

Sunt PFA, neplătitor de TVA, cu cod special de TVA pentru prestări intracomunitare (Cod Fiscal art. 317 litera b).
Depun lunar 390 și 301 și, începând cu declarațiile pentru ianuarie 2018, trebuie să le depun online. Vreau să achiziționez un certificat de semnătură electronică.

Întrebarea este:
Ce cod trebuie să folosesc când comand certificatul de semnătură digitală, CIF-ul pe care în folosesc în România sau codul special de TVA pe care îl folosesc când facturez în restul UE?

Inginerește gândind, ar trebui să folosesc codul special de TVA, dar nu mi-e clar și nu am reușit să găsesc nicio instrucțiune oficială pe undeva.

--------------
Later edit:
Totuși, acel cod special de TVA nu e utilizabil în România (adică furnizorul certificatului nu-mi poate factura pe acel cod special de TVA), sau cel puțin așa înțeleg eu din Codul fiscal:

Art. 317, alineat (10):
(10) Înregistrarea în scopuri de TVA conform prezentului articol nu conferă persoanei impozabile calitatea de persoană înregistrată normal în scopuri de TVA, acest cod fiind utilizat numai pentru operațiunile prevăzute la alin. (1) și (2).
--------------

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#2 Mesaj de avramg »

avind in vedere ca declaratia 301 si 390 o depui cu codul de tva ptr achizitii intracomunitare, certificatul va trebui sa-l iei pe acest cod, altfel la depunere nu-ti va recunoaste certificatul daca-l iei pe codul de inregistrare

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Se pare că m-am grăbit cu întrebarea.

Certificatul de semnătură digitală se acordă unei persoane - pe CNP, cum ar veni.
Ulterior, acea persoană, ca reprezentant al unei entități (SC, PFA, ETC), depune declarații pentru respectiva entitate.

Cam așa mi-a unul dintre furnizorii de certificate.
NU sunt contabil.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#4 Mesaj de roncovf »

Așa și e, cu mențiunea că deși semnătura e pe CNP, poți să ceri factură pe societate.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#5 Mesaj de stroer1948 »

Certificatul il iei pe pe numele unei persoane fizice, titularul PFA sau orice alta persoana.
Daca posesorul semnaturii este reprezentanul legal al PFA-ului, atunci vezi depune la ANAF 3 seturi de F150:
1. Pe CNP (pentru declaratiile 200/201/220/600)
2. Pe CIF-ul de Romania (pentru D112/D392B daca va fi cazul)
3. Pe Codul de TVA intracomunitar (pentru D390/D301)

Daca posesorul semnaturii electronice nu este reprezentantul legal, pe langa cele de mai sus mai trebuie si o procura notariala* care sa contina toate cele 3 coduri (CNP, CIF, Cod TVA) prin care imputernicesti persoana respectiva sa depuna declaratiile pentru tine.

*din experienta altor colegi, unele administratii accepta si imputernicire din partea firmei/PFA neautentificata la notar. Eu nu am intalnit asa ceva.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#6 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc pentru lămuriri
NU sunt contabil.

bobesa804
Mesaje: 25
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#7 Mesaj de bobesa804 »

Buna ziua,
Am inteles ca pentru a depune dec.390 si 301 ,pt. o firma neplatitoare de tva ,micro, cu cod special de tva pt. achizitii intracomunitare,trebuie sa depun dec.150 pt. codul special de tva( desi am semnatura digitala pt. aceasta firma).multumesc

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#8 Mesaj de stroer1948 »

Asa este.

tofoleanum
Mesaje: 74
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#9 Mesaj de tofoleanum »

Se poate depune la ANF Formularul F150 - Cerere pentru depunerea unui certificat digital calificat, online?
Daca da, cum?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#10 Mesaj de balazse »

Nu ai deja SPV? Daca da, atunci pentru ce sa mai depui F150?

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#11 Mesaj de ferenta192 »

tofoleanum scrie: Joi Ian 25, 2024 2:09 pm Se poate depune la ANF Formularul F150 - Cerere pentru depunerea unui certificat digital calificat, online?
Daca da, cum?
Prin formularul unic de contact! Si vezi ca pe tot ce trimiti trebuie aplicata o semnatura electronica, pe fiecare pagina, inclusiv documentele din arhiva zip.Cel putin in zona noastra suntem notificati ca nu vom primi raspuns la solicitari daca nu asa le trimitem!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Certificat digital pentru depunere declarații

#12 Mesaj de balazse »

O data ce ai acces la SPV ai drept si la depunere declaratii.

Scrie răspuns