pensie facultativa

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
farcam
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

pensie facultativa

#1 Mesaj de farcam »

Sunt cabinet medical si imi platesc lunar din 2012 pana la zi la Pilonul II pensia facultativa cate 150 lei lunar, plata care lunar a fost trecuta pe cheltuieli deductibile. Am control fiscal si doreste sa scoata pe toti anii contributia la pensia facultativa total. Nu e cheltuiala deductibila deloc? va rog mult sa ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensie facultativa

#2 Mesaj de tomac »

Este deductibilă în limita a 400 EUR/persoană/an.
Vedeți art.68 alin.5 litera g din codul fiscal actual
"contribuțiile la fonduri de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la schemele de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, efectuate către entități autorizate, stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană;"
Pe prevederile vechi - în 2012 -2015 era deductibilă suma numai pentru salariați - art.48, ali.5 litera g din codul fiscal vechi (Legea 571/2003)
Abia din 2016 este deductibilă și pentru contribuabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

farcam
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: pensie facultativa

#3 Mesaj de farcam »

Multumesc din suflet, dar cei de la fisc spun ca in limita a 400 euro doar din 2016 in 2012-2015 nu era.

Scrie răspuns