Raport zilnic

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ciocanr282
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 23, 2018 1:31 pm

Raport zilnic

#1 Mesaj de ciocanr282 »

Pentru a putea inregistra raportul zilnic al casei de marcat, la o soc.cu comert cu amanuntul, platitoare de tva, cum trebuie sa-mi configurez clientii ,ca aceste bonuri sa-mi fie preluate in dec 394, 300 si in raportul zinic de gestiune?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport zilnic

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
La tip sa folosesti "B", iar "C" doar daca tiparesti CIF-ul clientului pe bon, dar atunci trebuie sa scazi din valoarea raportului Z, precum sa reduci si din nr de bon de la raport de Z introdus pe tip "B".

ciocanr282
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 23, 2018 1:31 pm

Re: Raport zilnic

#3 Mesaj de ciocanr282 »

La iesiri am ales tipB, dar nu imi apare nimic la cod, iar la client nu stiu cum sa-l configurez deoarece imi ceRE CNP.In momentul in care doresc sa-i dau salvare, asa fara cod si client, imi apare urmatorul mesaj:tipul de iesire nu se incadreaza in aria de aplicare a TVA la incasare, dar problema ii ca nu am nici un fel de tip de unde sa aleg.
Oare care-i solutia in acest caz, ce tb sa configurez pt a putea inregistra raportul zilnic?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport zilnic

#4 Mesaj de balazse »

Introduci un client numit "vanzare numerar", la "cod fiscal/CNP" nu treci nimic, iti apare doar un mesaj de avertizare si atat.
La "iesiri", avand in vedere ca discutam de o unitate care aplica "TVA la incasare", nu pui bifa la "TVAi" pentru inregistrarile de tip "B".
Atentie sa nu uiti sa completezi coloana "nr bonuri".

ciocanr282
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 23, 2018 1:31 pm

Re: Raport zilnic

#5 Mesaj de ciocanr282 »

Multumesc pt ajutor

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Raport zilnic

#6 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
I.I. neplatitoare de tva, are in raportul zilnic o vanzare cu tva. Cum se procedeaza in aceasta situatie ?
Multumesc.
Sarbatori fericite!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport zilnic

#7 Mesaj de balazse »

Si cum a reusit? :D

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Raport zilnic

#8 Mesaj de robut »

N-am idee :roll: .....e casa veche nu cu jurnal electronic.

Scrie răspuns