cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
baldaul488
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 26, 2017 12:47 pm

cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#1 Mesaj de baldaul488 »

Buna ziua,
am urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati.
la un pfa am creeat in sectiunea Tipuri de operatii , un articol intitulat cheltuieli deductibile plafonat 50%.(pentru bonurile de combustibil )
Am pus bifa pentru a fi preluat in RJP.
Am inregistrat bonurile de combustibil prin intrari, in sectiunea de sus am ales noul tip de operatiune adica cel creeat nou cu plafon 50% (in loc de pozitia 001 deductibil integral asa cum este in saga normal), in sectiunea de jos la detalii am ales N 50 asa cum are saga normal. Am facut plata prin casa.
La final am verificat si acesta cheltuiala imi este evidentiata in inchiderea de an ca fiind o cheltuiala dedusa limitat, okk, dar in RJP nu este evidentiata . Deci saga nu a preluat-o efectiv.
Si nici nu face corect inchiderea. La calcul venit net neimpozabil nu tine cont de sume efectiv , doar o arata in cheltuieli ca pozitie separat la deductibile plafonat .
Iar in RJP in sectiunea de jos cu cheltuieli plafonate nu este inregistrat deloc.
Ce parere aveti ? Ce omit ? Unde gresesc???

Multumesc anticipat, celor care pentru o clipa se vor opri din lucru si vor raspunde.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#2 Mesaj de balazse »

Daca nu apare in RJIP, atunci cand ai creat noul tip ai uitat sa pui bifa la "prealuat in RJIP".
De altfel, nu trebuia sa selectezi tip "chelt deductibil plafonat", ci "chelt deductibile", iar o data prin completarea la "intrari" a "N50", programul iti calcula corect.
Sa ne zici daca ai reusit.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#3 Mesaj de baldaul »

buna ziua,
nu am uitat sa pun acea bifa cu siguranta . m-am asigurat de asta de o gramada de ori .
am vrut sa evidentiez cumva separat aceste cheltuieli ptr combustibil , de aceea am creeat acel tip de ch. deductibile 50%. dar am vazut ca saga nu prelua corect . asta am povestit in mesajul precedent . asa ca ...deceptionata am revenit la meniul anterior al saga-i devalidand...corectand...si tot asa.
Deci concluzia este ca am lucrat inutil incercand sa evidentiez separat acesta cheltuiala . Saga a facut tot cum a vrut ea. Dar nu spun ca nu este corect , este ok si asa.

:D Multumesc frumos pentru raspuns.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#4 Mesaj de balazse »

Trebuia doar sa modifici la noul tip la "tipuri operatii" din "chelt deductibil plafonat" in "chelt deductibile" si atat.
Nu trebuia sa revii si sa modifici inregistrarile, de unde ai inteles acest lucru?
Programul lucreaza cum este setat.

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#5 Mesaj de lunguf586 »

@baldaul488

Ca sa tina cont de ele la calculul VN, trebuie sa pui manual sumele in casetele din dreapta pozitiei de ch ded plafonat, in campurile "Suma ded" respectiv "Suma ned".
Sincer, nu inteleg de ce nu ar lua in RJIP. Nu are sens, atata timp cat ele apar la inchidere... Poate nu ai selectat corect perioada in RJIP.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#6 Mesaj de balazse »

Pentru LunguF586
Nu este nevoie de a trece la "chelt deductibil plafonat", deoarece trebuie sa faci calcule, iar daca le treci la "chelt deductibile" si la intrari optezi pentru "N50" programul va calcul corect.

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#7 Mesaj de lunguf586 »

Da, asa este. Numai ca si eu, ca si colegul, am vrut sa am evidenta separata pe ch auto, deductibile 50%. M-am verificat cu metoda automata si calculul este corect. Dar prefer varianta asta pt ca este mai transparenta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#8 Mesaj de balazse »

Nimeni nu te opreste sa creezi un nou tip la care sa treci ca si denumire "chelt auto", iar la "tip" sa alegi "chelt deductibile" (si nu "chelt deductibil plafonat"), astfel avand o evidenta separata pe codul respectiv.

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#9 Mesaj de lunguf586 »

De acord. Singura dif apare in sit de Inchidere an, in locul unde sunt plasate aceste sume.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#10 Mesaj de balazse »

Nu doar, daca le-ai trecut la "chelt deductibil plafonat" atunci trebuie sa completezi manual partea de nedeductibil.

marinescud630
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:25 pm

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#11 Mesaj de marinescud630 »

Buna ziua ,va rog frumos daca ma putei ajuta , concediul de odihna nneefectuat se plateste dublu?


va multumesc
doina marinescu

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli deductibile plafonat preluare in rjp

#12 Mesaj de tomac »

Nu.
CO ne-efectuat se calculează și se plătește normal.
Doar că fiind neefectuat el se adaugă la salariul din luna în care încetează CIM și se plătește și acel CO ne-efectuat.
Angajatorul e obligat să acorde CO salariaților, iar salariații să-l efectueze. NU se poate plăti indemnizație de concediu de odihnă și salariatul să vină la muncă și să și primească salariu.
Plata CO neefectuat se face doar în cazul încetării CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns