Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mie Mai 23, 2018 10:57 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Apr 15, 2018 6:18 pm 
Neconectat

Buna ziua,
am urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati.
la un pfa am creeat in sectiunea Tipuri de operatii , un articol intitulat cheltuieli deductibile plafonat 50%.(pentru bonurile de combustibil )
Am pus bifa pentru a fi preluat in RJP.
Am inregistrat bonurile de combustibil prin intrari, in sectiunea de sus am ales noul tip de operatiune adica cel creeat nou cu plafon 50% (in loc de pozitia 001 deductibil integral asa cum este in saga normal), in sectiunea de jos la detalii am ales N 50 asa cum are saga normal. Am facut plata prin casa.
La final am verificat si acesta cheltuiala imi este evidentiata in inchiderea de an ca fiind o cheltuiala dedusa limitat, okk, dar in RJP nu este evidentiata . Deci saga nu a preluat-o efectiv.
Si nici nu face corect inchiderea. La calcul venit net neimpozabil nu tine cont de sume efectiv , doar o arata in cheltuieli ca pozitie separat la deductibile plafonat .
Iar in RJP in sectiunea de jos cu cheltuieli plafonate nu este inregistrat deloc.
Ce parere aveti ? Ce omit ? Unde gresesc???

Multumesc anticipat, celor care pentru o clipa se vor opri din lucru si vor raspunde.

Sus

MesajScris: Dum Apr 15, 2018 8:10 pm 
Neconectat

Daca nu apare in RJIP, atunci cand ai creat noul tip ai uitat sa pui bifa la "prealuat in RJIP".
De altfel, nu trebuia sa selectezi tip "chelt deductibil plafonat", ci "chelt deductibile", iar o data prin completarea la "intrari" a "N50", programul iti calcula corect.
Sa ne zici daca ai reusit.

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2018 2:08 pm 
Neconectat

buna ziua,
nu am uitat sa pun acea bifa cu siguranta . m-am asigurat de asta de o gramada de ori .
am vrut sa evidentiez cumva separat aceste cheltuieli ptr combustibil , de aceea am creeat acel tip de ch. deductibile 50%. dar am vazut ca saga nu prelua corect . asta am povestit in mesajul precedent . asa ca ...deceptionata am revenit la meniul anterior al saga-i devalidand...corectand...si tot asa.
Deci concluzia este ca am lucrat inutil incercand sa evidentiez separat acesta cheltuiala . Saga a facut tot cum a vrut ea. Dar nu spun ca nu este corect , este ok si asa.

:D Multumesc frumos pentru raspuns.

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2018 5:17 pm 
Neconectat

Trebuia doar sa modifici la noul tip la "tipuri operatii" din "chelt deductibil plafonat" in "chelt deductibile" si atat.
Nu trebuia sa revii si sa modifici inregistrarile, de unde ai inteles acest lucru?
Programul lucreaza cum este setat.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2