factura vodafone -achizitie terminal

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

factura vodafone -achizitie terminal

#1 Mesaj de popad70 »

Am o factura de la Vodafone pentru un telefon din care s-a achitat partial, restul fiind incasat in rate pe facturile lunare viitoare.
Eu am introdus in intrari factura si plata partiala. Acum nu stiu cum sa inregistrez factura curenta, respectiv linia cu rata terminal astfel incat suma ratei sa inchida factura initiala si sa pot deduce tva-ul aferent.Pe factura lunara linia cu rata terminal nu are tva (acesta fiind evidentiat in factura de achizitie).
PFA-ul este platitor de tva la incasare .
Multumesc mult!

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: factura vodafone -achizitie terminal

#2 Mesaj de baldaul »

1 inregistrati factura de achizitie telefon (cea cu rata )
2 inregistrati factura curenta (a abonamentului lunar )
3 cand faceti plata adica factura curenta + rata ,
stingeti partial respectiv rata din 1 factura de achizitie telefon, iar restul din factura 2 factura curenta adica a abonamentului lunar .
astfel veti achita totalul de plata al facturii curente ( adica factura abonament +rata )
si tva-ul va fi dedus dar pentru fiecare factura in parte corect.

spre ca am fost destul de explicita
o zi buna sa aveti

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: factura vodafone -achizitie terminal

#3 Mesaj de baldaul »

cand inregistrati factura curenta a lunii , nu tineti cont de randul in care aveti exemplificata rata .
inregistrati doar ce este corect, val fara tva + tva = val fact
randul in care aveti exemplificata rata este doar pentru informarea dvs. trimisa de acestia catre dvs , precum ca aveti de plata factura curenta + rata respectiva , ca sa nu uitati .
ei au esalonat valoarea achizitiei telefonului pentru plata in rate conform dorintei dvs .
plata o faceti integral , conform TOTAL DE PLATA factura curenta (adica si cu randul in care este rata specificata) ,
dar cand operati plata, operati partial
rata din factura de achizitie telefon
diferenta din factura curenta .
asa se stinge partial si factura de rata si va ramane soldul corect si factura curenta .

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: factura vodafone -achizitie terminal

#4 Mesaj de popad70 »

Multumesc mult!!!!

Scrie răspuns