Scaderea stocului de marfuri

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Scaderea stocului de marfuri

#1 Mesaj de margineane901 »

Buna ziua!

O Intreprindere Individuala are stocul de marfuri mult mai mare decat in realitate. Acum a fost programat un control pe ultimii 4 ani, care se va incheia cu inventar...
Am auzit de o varianta de a scadea stocul printr-un act de donatie, sa spunem la o inmormantare (fiind vorba de bauturi).

Va rog frumos sa ma ajutati sa ma indrumati ce anume trebuie facut concret, iar mai apoi cum inregistrez in contabilitate acest lucru.
Sau daca mai cunoasteti si alte variante, haideti sa le impartasim!

In speranta ca vom putea lamuri situatia, va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Scaderea stocului de marfuri

#2 Mesaj de pomparaus »

Faci inventar faptic (vezi diferenta intre faptic si scriptic) si daca fapticul e mai mare decat scripticul le inregistrezi in gestiune ca plus de inventar.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Scaderea stocului de marfuri

#3 Mesaj de margineane901 »

Stocul este mai mare in contabilitate cu aprox 70 000 lei... Nu este mai bine sa fac 2-3 contracte de donatie? Insa cum le inregistrez in Saga, astfel incat sa scada stocul fara sa creasca veniturile si sa fie afectat impozitul?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Scaderea stocului de marfuri

#4 Mesaj de prunam »

.. nu cred ca merge "smecheria" ! .. daca are stocul scriptic mai mare, inseamna ca a vandut marfa fara a o inregistra in contabilitate - a cam facut venituri pe care nu le-a declarat. Nu cred ca cei de la control sunt atat de prosti incat sa inghita faza cu contractele de donatie ! O solutie ca sa "bata" fapticul cu scripticul ar fi sa-i facturezi persoanei fizice pe numele careia este II-ul diferenta de marfuri si s-o dai incasata - faci venituri, plateste impozit ! Macar scapa cu obrazul curat ! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Scaderea stocului de marfuri

#5 Mesaj de balazse »

Cel mai bine vinde produsele cu un discount mare, dar 70.000 lei ii cam mult.
De altfel, de unde va observa controlul lipsa? Ai o evidenta cantitativ-valorica?

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Scaderea stocului de marfuri

#6 Mesaj de nituc966 »

Diferenta intre soldul scriptic (mai mare) si faptic (mai mic) poate ascunde multe cauze. Deci diferenta se va regulariza functie de cauza lipsurilor. Vezi ca potrivit pct. 42 din Normele...aprobate prin OMFP nr. 2861/2009, lucrarile de inventariere se finalizaza cu un proces verbal in care printre altele trebuiesc inscrise si "concluziile si propunerile comisiei cu privire la cauzele plusurilor si ale lipsurilor constatate si persoanele vinovate, precum si propuneri de masuri in legatura cu acestea, volumul stocurilor depreciate, fara miscare, cu miscare lenta, greu vandabile, fara desfacere asigurata si propuneri de masuri in vederea reintegrarii lor in circuitul economic". Procesul verbal cu privire la rezultatele inventarierii se depune la registratura societatii unde administratorul este obligat in 30 de zile sa dispuna masuri cu privire la rezolvarea problemei functie de cauzele concrete si reale. Si inregistrarea in evidenta contabila este diversa functie de cauzele diferentelor intre soldurile scriptice si cele faptice.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Scaderea stocului de marfuri

#7 Mesaj de margineane901 »

Evidenta este global-valorica, fiind I.I., trebuie sa aiba contabilitatea in partida simpla, insa folosim programul Saga PS, deci voi putea foarte usor sa listez raportul de gestiune si sa il prezentam. Intr-adevar, administratorul firmei nu a verificat angajatele daca opereaza corect in casa de marcat si asta s-a intamplat mai mult timp. Eu doar am inregistrat ce mi s-a adus, nu m-am gandit sa cer socoteala pentru incasarile lor...
Stiti voi, impozitul sa fie cat mai mic... si lucrurile au ramas asa... Acum trebuie sa ofer solutie...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Scaderea stocului de marfuri

#8 Mesaj de balazse »

Pentru NituC966
Ceea ce ai prezentat se refera in cea mai mare parte la societati si nu la II.

Pentru MargineanE901
Atentie, la II nu exista administrator, ci titular si II nu este firma. :wink:

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Scaderea stocului de marfuri

#9 Mesaj de margineane901 »

Da, scuze pentru exprimare,, am vrut doar sa se inteleaga situatia sa gasim impreuna o solutie...
Insa nu imi este clar cum este mai bine, voi cum ati proceda?

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Scaderea stocului de marfuri

#10 Mesaj de nituc966 »

Vezi Reglementarile contabile privind contabilitatea in partida simpla aprobate prin OMFP nr. 170/2015 care la pct. 8, 9 si 10 prevad:
  8. Persoanele care conduc contabilitatea în partidă  simplă  au obligația să 
efectueze inventarierea la începutul activității, cel puțin o dată pe an, precum şi la încetarea
activității.
    9. Inventarierea cuprinde toate elementele de natura activelor  şi datoriilor care
contribuie la desfăşurarea activității persoanei care conduce contabilitatea în partidă simplă 
şi se face cu respectarea prevederilor Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 2.861/2009
pentru aprobarea Normelor privind organizarea  şi efectuarea inventarierii elementelor de
natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii.
    10. În sensul prezentelor reglementări, elementele patrimoniale sunt bunurile  şi
drepturile care contribuie la desfăşurarea activității persoanei care conduce contabilitatea în
partidă simplă. Acestea cuprind: imobilizări corporale (mijloace fixe), stocuri  şi imobilizări
necorporale, respectiv programe informatice, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi şi
active similare.
    Este evident ca titularul I.I. tine loc (indeplineste) atributiile administratorului.
Sa auzim numai de bine,

Scrie răspuns