preluare date saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
alexandrud567
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Sector 6

preluare date saga PS

#1 Mesaj de alexandrud567 »

Buna ziua!

Am un abonament la SAGA C. si as dori sa incerc si SAGA PS. Am descarcat programul pentru o proba ( mai mult de curiozitate- nu am mai tinut contabiliate in partida simpla, dar trebuie...) si din cate stiam eu la SAGA C. butonul de "preluare date" se afla in ecranul de configurare societate. Cum pot sa activez meniul si sa introduc sumele initiale? De asemenea nu pot sa vizualizez planul de conturi? Versiunea descarcata este 3.0.161.

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

La PS nu exista "sume initiale". In "Configurare societati" apare suma initiala pentru raportul de gestiune daca se opteaza pentru una din metodele de evaluare a marfurilor.
Plan de conturi nu exista pentru ca cei care conduc evidenta in partida simpla nu utilizeaza conturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
alexandrud567
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Sector 6

#3 Mesaj de alexandrud567 »

ok. Sa inteleg ca programul poate fii folosit doar de cei care raporteaza situatia incasarilor si platilor.(pfa, avocati..) Nu se poate folosi si pt ONG, FUNDATII? Pt ca acestea intra sub incidenta OMEF nr. 1969/2007 . Pentru acestea se intocmeste bilant. Din lista de rapoarte pe care le contine programul nu am gasit nici bilant, nici balanta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Acest ordin reglementează categoriile ce țin evidența în partida simplă astfel:
a) unităţile de cult;
b) asociaţiile de proprietari.
Au obligaţia de a organiza şi conduce contabilitatea în partidă simplă persoanele juridice fără scop patrimonial în al căror act normativ de înfiinţare există prevederi exprese în acest sens.
Pentru aceste categorii se poate utiliza PS, pentru celelate se utilizează SAGA C cu următoarele observații
- planul de conturi se adaptează manual de către utilizator
- contul 121 din "Configurare societăți" pagina "Conturi automate" se modifică în 120
- este recomandabilă utilizarea grupelor
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
alexandrud567
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Sector 6

#5 Mesaj de alexandrud567 »

Multumesc mult Toma!

In cazul acesta, daca nu gasec pe net...ma poate ajuta cineva cu un plan de conturi ? Daca il aveti la indemana..:)

radua507
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 29, 2014 10:55 am

Re: preluare date saga PS

#6 Mesaj de radua507 »

buna.
se poate introduce baza de date din saga c in saga ps? si daca da, cum anume as putea face, ca sa nu introduc toate datele manual.
mentionez ca am lucrat in saga c pana acum , iar acum vreau sa lucrez in saga ps.
multumesc si astept un raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: preluare date saga PS

#7 Mesaj de tomac »

Nu se poate. Nu sunt baze de date compatibile 100%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radua507
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 29, 2014 10:55 am

Re: preluare date saga PS

#8 Mesaj de radua507 »

multumesc pentru raspuns tomac.

Scrie răspuns