factură în valuta-1, plata în valuta-2

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

factură în valuta-1, plata în valuta-2

#1 Mesaj de ilioiud97 »

După o dimineață întreagă de e-mailuri și telefoane la asistență, în care cei de acolo, amabili, mi-au explicat pașii pe care trebuie să-i fac, aș vrea și să înțeleg ce fac.

PREMISE:
Există "bancă valuta-1", "decont valuta-1", "bancă valuta-2" și "decont valuta-2"
Există un tip de operație "decontări", fără nimic la "Preluat în RJIP" și "tip operație"

OPERAȚII:
- În "Casa, banca, deconturi – valuta" -> "decont valuta-1", se înregistrează o plată factură (PF), "tip operație" = "decontări"****, se bifează "integral" la factura pe care vreau să o plătesc.
- Tot în "decont valuta-1", se adaugă o incasare (I) cu aceeasi sumă, "tip operație = "decontări".

- În "Casa,banca,deconturi - valuta" -> "banca valuta-2", se înregistrează o plată simplă (P), "tip de operație" = "cheltuieli deductibile"

ÎNTREBĂRI:
- **** această alegere se schimbă în "deductibile" după selectarea facturii. Are vreo importanță ce aleg aici?
- care este explicația contabilă pentru primele două operații? De ce e nevoie de ele?
- există vreo modalitate mai simplă de a înregistra?

EXTRA:
Am încercat să înregistrez direct plata în "banca valuta-2".
Am ales PF, am introdus suma în valuta-2 de pe extrasul de cont, am bifat "integral" la factură (care e în valuta-1) și... îmi apar două plăți (una PF în valuta-2, dar la cursul valutei-1 și una P, "diferență de curs"). Panică.
Fiind vorba de partidă simplă, e vreo problemă dacă înregistrez plata în acest fel?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factură în valuta-1, plata în valuta-2

#2 Mesaj de tomac »

Tipul de decontări se folosește pentru acele operațiuni care nu reprezintă venituri sau cheltuieli.
De exemplu: transferuri între conturi proprii, ridicări de numerar, depuneri de numerar, schimburi valutare - cumpărare sau vânzare de valută.
La plata facturii se preia tipul aferent acesteia, folosit în intrări la tip operație. Similar la încasări de facturi emise, se va prelua tipul folosit la ieșiri.
De aceea are importanță ce tip se preia la intrări. Pentru că la partidă simplă venitul net se determină în funcție de încasările efective și plățile efective - contează ce tip este asociat încasării, respectiv plății.
Nu există o altă modalitate mai simplă.
Nu e nevoie de nici o panică. E normal să apară așa. Putea apărea suma integrală, dar în program diferențele de curs sunt evidențiate distinct și asta nu reprezintă o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: factură în valuta-1, plata în valuta-2

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Deci e corectă următoarea procedură (adică rezultatul final, RJIP-ul, este corect)?
PFA, neplătitor de TVA, cod de TVA intracomunitar. Factura în discuție este de tip "T" - taxare inversă.

- înregistrez factura de 10 USD în "intrări valută";
- merg în "casă/bancă/deconturi" -> "bancă-EURO" (pentru că factura se plătește cu un card în euro)
- aleg "plată factură", introduc suma în EURO de pe extrasul de cont și aleg factura înregistrată anterior (care este în USD)
- programul își face înregistrările suplimentare necesare (nu mă panichez)

Pot să procedez așa?
Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factură în valuta-1, plata în valuta-2

#4 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scurtua399
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 23, 2022 8:12 am

Re: factură în valuta-1, plata în valuta-2

#5 Mesaj de scurtua399 »

Contabilitate in partida simpla. Factura emisa este in GBP, iar incasarea este in EUR. Cum se procedeaza astfel incat facturile sa se stinga fara sa mai apara in scadentar?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factură în valuta-1, plata în valuta-2

#6 Mesaj de balazse »

Vezi cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=44854

Scrie răspuns