cabinet med

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

cabinet med

#1 Mesaj de begee »

am o nelamurire in legatura cu amortizarea mijloacelor fixe la PFA, in cazul in care mijlocul fix este cumparat prin leasing, cand incep amortizarea ? si daca am introdus ratele lunare la plati in reg. de inc-plati, mai am ceva de scazut din venit?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#2 Mesaj de paidolat181 »

Doar la leasing financiar se calculeaza amortizare, la cel operational se plateste chirie!
Amortizarea se calculeaza incepand cu luna urmatoare punerii in functiune a MF.
In cazul evidentei in SAGA PS amortizare se va opera de catre program automat la sfarsitul anului pentru intreaga perioada utilizata in anul respectiv, in cazul PFA nefiind evidentiata uzura MF lunar.

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de begee »

multumesc, deci eu am leasing operational, asta inseamna ca nu am treaba cu amortizarea, insa totusi trebuie sa am o fisa a mijlocului fix, unde se trec facturile repr. chiria lunara?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#4 Mesaj de bogeanua »

La infintarea unui PF-Cabinet medical medic de familie s-a incheiat un contract de VC a unui praxis medical in valoare de 24.000 euro.
M-am gandit ca aceasta valoare sa o consider ca cheltuiala de constituire si sa o amortizez in trei ani.Daca gresesc rog sa-mi se dea un sfat.Poate ca exista un temei legal legat de aceasta problema pe care eu nu-l cunosc.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#5 Mesaj de apetrem »

Ce reprezinta "praxis medical" ?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#6 Mesaj de bogeanua »

Obiectul contractului il reprezinta preluarea activitatii unui praxis medical ce consta in:
-drept de cesiune al unui spatiu;
-drept de cesiune asupra clientelei,bunurilor din dotarea spatiului;
-cesionarea tuturor contractelor aflate in derulare.
Multumesc apetrem pentru interes.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#7 Mesaj de apetrem »

Opinia mea este ca tranactia nu poate fi recunoscuta la cheltuieli deductibile si nu rezista la un control fical.
Se vede aici mana unui avocat care spera sa induca o cheltuiala deductibila catre cabinet.
Sa zicem ca le-am incadra in categoria "veniturile din drepturi de proprietate intelectuală",
desi nu sunt, caz in care tot n-am facut nimic, pentru ca sunt venituri impozabile pentru cel care primeste banii.
Daca respectivul contract mai este incheiat medic cu propriul lui cabinet,
atunci este si ma rau, caci intra la "persoane afiliate".

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#8 Mesaj de bogeanua »

Pentru lamurirea problemei revin cu informatii suplimentare:
-contractul in cauza este incheiat intre mostenitorii succesorali ai unui medic de familie decedat pe de o parte si un alt medic de familie ce preia intreaga activitate sub forma de PFA pe de alta parte.
-contractul este incheiat la notar public cu avizul Casei de Sanatate Brasov si are la baza Ordinul Ministrului Sanatatii nr 1322/02.11.2006 de aprobare a normelor de stabilire a criteriilor si metodologiei de preluare a activitatii unui praxis existent.
Multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#9 Mesaj de bogeanua »

Daca nu mai are nimeni un punct de vedere, atunci speranta mea este Tomac.Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Eu aș trata această sumă ca o imobilizare necorporală similară "Fondului de comerț" și aș amortiza-o în minim 5 ani. În niciun caz nu aș trece această sumă direct pe cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#11 Mesaj de apetrem »

Problema are doua aspecte, unul fiind tratamentul fiscal la PFA,
celalat aspect fiind derivand din faptul case achita o suma de bani,
respectiv un venit realizat de o persoana fizica.

Fata de acest lucru trebuie decisa incadrarea, pentru a putea vedea
daca se retine sau nu, impozitul de 16% sau 10%.

Am lansat ipoteza veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală
transmise prin cesiune, inclusiv drepturile de autor sau a drepturilor conexe.

Caci am dubii ca un eventual control va trece peste asta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#12 Mesaj de tomac »

Ai dreptate. E vorba de 2 aspecte.
a.Recunoașterea pe cheltuieli a acestei sume.
Eu îmi susțin opinia - considerarea ca imobilizare necorporală a acestei sume. Dacă există cadrul legal pentru cedarea acestui "fond comercial" și dacă acest cadru nu interzice plata acelui praxis, înseamnă că discutăm despre o tranzacție comercială legală: are bază legală, e înscrisă într-un ac autentic și nu e interz nici de legislația fiscală.

b.Al doilea aspect e cel legat de tratarea sumei la beneficiar. Eu zic că se încadrează mai degrabă la art.78 din codul fiscal și într-adevăr trebuia reținut impozit de 16% din suma achitată acestuia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

Re: cabinet med

#13 Mesaj de begee »

buna,
anvelopele de iarna si factura cu deplasare la un congres medical international sunt deductibile?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: cabinet med

#14 Mesaj de gramac921 »

da , daca masina e a PFA-ului sau o are luata in contract de inchiriere sau de comodat.

De asemenea e deductibila si cheltuiala cu deplasarea la congresul medical ( transport , cazare , diurna ) .

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

Re: cabinet med

#15 Mesaj de begee »

deplasarea la congres a fost facturat de o firma si cuprinde toate cheltuielile peste 2000 ron
Ultima oară modificat Lun Mar 26, 2012 4:09 pm de către begee, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns