Cod de bare cantar

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Cod de bare cantar

#1 Mesaj de olteanp »

Buna seara ! Ma poate ajuta cineva cu sa setez Marketline sa recunoasca atat produsul cat si cantitatea de pe eticheta generata de cantar. Mentionez ca as dori sa folosesc un cantar care are dotat imprimanta de etichete. Am cititi in in marketline ca recunoaste orice cod generat de cantar, dar nu imi functioneaza. Multumesc anticipat pentru ajutor.

olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#2 Mesaj de olteanp »

M-am documentat, am testat si s-a rezolvat. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare cantar

#3 Mesaj de balazse »

Si cum ai rezolvat?
Nu de alta, dar poate ii poti ajuta si pe ceilalti cand o sa aiba aceleasi probleme. :wink:

olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#4 Mesaj de olteanp »

Da asa este.
Am modificat in cantar formatul codului de bare astfel - adica EAN13, un indice din 2 caractere (de ex. 28) cod articol din 5 caractere (codul plu din cantar), greutate din 5 caractere si la sfarsit numarul de control. Astfel am reusit ca Marketline sa recunoasca din codul de bare generat de cantar produsul si cantitatea cantarita. :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare cantar

#5 Mesaj de balazse »

Multumim de informatie. :wink:

olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#6 Mesaj de olteanp »

Pentru Bogdan.

Am reusit sa configurez un sistem de vanzare, cantare cu tiparire etichete coduri de bare. Functioneaza chiar foarte bine de aproximativ o saptamana. Intampin aleator o situatie. Cate o data nu recunoaste codul de bare al anumitor produse ce se vand la kilogram. Eticheta este in regula, codul generat nu este recunoscut. Spun aleator, deoarece degeaba insist nu functioneaza. Trebuie sa ies din aplicatie, dupa care functioneaza. Sau fara sa ies, reincerc dupa ce s-au facut alte vanzari dupa care merge fara nici o interventie. Se intampla la diferite produse nu la aceleasi. De exemplu s-a intamplat azi de vreo 5-6 ori. Am incercat introducerea cu alt cititor, sau manual al codului, dar aceeasi situatie. Daca aveti o idee din ce cauza se intampla. Va multumesc anticipat.

fratilar
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 24, 2013 9:57 am

Re: Cod de bare cantar

#7 Mesaj de fratilar »

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu detalii cum s-a implementat. Am achizitionat un cantar, dar nu stiu cum trebuie creat produsul in saga, si cum trebuie setat cantarul . Va multumesc!

olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#8 Mesaj de olteanp »

Imi spuneti despre ce cantar este vorba ? Marca / Model.

In principu se creeaza un articol in Saga - Articole, nu se genereaza cod de bare, dar se stabileste un cod PLU.
In functie de cantar, in softul oferit cu cantar se introduce produsul, cu acelasi numar Item ca si codul PLU stabilit initial.
Se seteaza preferabil acelasi pret de vanzare si atat.

In cantar se stabileste formatul codului de bare. In help Marketline este specificat modul de cautare al codului de bare, In cazul in care nu se identifica nici un produs dupa cod de bare se trece la cautarea codului PLU. Formatul care la mine a functionat este urmatoarea EAN13, XXAAAAAQQQQQC, unde XX un numar intern oarecare (de ex. 28), A este codul PLU si Item number, Q este cantitatea produsului cantarit, C este numar de control.
Astfel eticheta listata este recunoscut de Marketline ca prosului cu acel cod PLU si cantitatea cantarita.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare cantar

#9 Mesaj de balazse »

Pentru OlteanP
Codul PLU se introduce in programul Saga la "articole"? Mai exact la cod de bara? sau acel cod PLU trebuie sa fie identic cu codul articolului din meniul "articole"?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Cod de bare cantar

#10 Mesaj de danilevicis »

Pt balazse

Exista in Articole coloana Cod PLU imediat dupa coloana Cod bare. Daca nu iti apare coloana poate nu ai setat ceva bun, gen gestiune cantitativa...etc
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 168
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Cod de bare cantar

#11 Mesaj de chirigiui509 »

Doresc sa-i multumesc lui Daniel de la CORBRIANTEO S.R.L. (http://sagasoft.ro/distributie.php?judet=Gorj) care m-a ajutat cu implementarea SAGA intr-un magazin unde se vand produse ambalate si etichetate local, pe cantare cu imprimanta.
Il recomand tuturora ca pe un excelent profesionist si un bun cunoscator al "tainelor SAGA".

prodana660
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 15, 2010 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#12 Mesaj de prodana660 »

In ce conditii apare coloana Cod PLU?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare cantar

#13 Mesaj de balazse »

Unde? La "articole" apare automat.

prodana660
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 15, 2010 12:00 am

Re: Cod de bare cantar

#14 Mesaj de prodana660 »

Tocmai. La mine nu apare. Am:

Cod
Denumire
UM
TVA
Tip
Stoc Curent
Grupa
Pret vanzare
Pret vanz + TVA
Valuta
Cod bare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod de bare cantar

#15 Mesaj de balazse »

Discutam despre SAGA C sau despre SAGA PS?
Daca despre SAGA PS, atunci trimite un e-mail echipei Saga.
Sa ne zici si nou cum s-a finalizat.

Scrie răspuns