Discount pe articole cu cote diferite de TVA

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
alicug
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 18, 2014 11:42 am

Discount pe articole cu cote diferite de TVA

#1 Mesaj de alicug »

Buna ziua,

Mai intai vreau sa va multumesc pentru produsele dvs - Saga C si Marketline, pe care l-am recomandat multor clienti de-ai nostri. Am implementat solutia de Marketline+ Saga C pentru diverse magazine cu profil farma+vet. Acestia vand produse care in general poarta TVA de 9% si 20%. Avem diverse campanii de discount implementate, insa intalnim o problema la aplicarea discountului pentru bonuri ce contin articole cu TVA atat 9 cat si 20%. Un caz concret - un client cumpara:
- 10 articole cu cota de TVA 9%: Total vanzare 100 RON - din care TVA 9% - 8.26 RON
- 10 articole cu cota de TVA 20%: Total vanzare 100 RON - din care TVA 20% - 16.67 RON
Clientului i se acorda un discount total de 10% prin card de fidelitate (din marketline se alege discount procentual 10% aplicat la total vanzare) care inseamna -20 RON, din care -0.83 lei TVA 9% si -1.67 lei TVA 20%. La final ar trebui sa apara pe bon:
Total bon: 180 lei
TVA 9%: 7.43 lei
TVA 20%: 15 lei
Dar... in realitate, pe bonul fiscal tiparit apare:
Total bon: 180 lei
TVA 9%: 6.61 lei
TVA 20%: 16.67 lei
Marketline/Saga se pare ca aleg aleator cota de TVA a discountului fara a tine cont ca totalul rezulta din mai 2 cote de TVA. Baza de TVA regasita pe bonul fiscal nu este corecta. La sfarsit de luna trebuie sa corectam baza de TVA prin autofactura, insa bonul ramas la client si pe rola jurnal nu au inregistrate corect valorile de TVA.
Fiind magazine in care stau persoane la coada si fiecare cumpara zece articole, este imposibil sa cerem vanzatorilor sa aplice discount pe fiecare articol, mai ales ca acestia nu cunosc cotele de TVA....
Dpdv contabil suntem acoperiti deoarece efectuam corectiile, dar dpdv al ANPC si al datelor inscrise pe bonuri, nu suntem in regula.

Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Discount pe articole cu cote diferite de TVA

#2 Mesaj de tomac »

Trimiteți problema pe mail la firmă. Dar ține doar de Markeline nu și de SAGA. În SAGA operarea discountului dacă se face cu butonul de discount se calculează corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Discount pe articole cu cote diferite de TVA

#3 Mesaj de balazse »

Pentru AlicuG
Cum ai rezolvat problema?

Scrie răspuns