Problema marketline

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
koszorusb
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 13, 2014 9:49 am

Problema marketline

#1 Mesaj de koszorusb »

Buna ziua,

In zilele trecute am reinstalat windowsul pe calculator, si dupa aia am reinstalat si softurile de gestiune& vanzare: saga c, marketline + fprint pentru a creea comunicarea intre casa de marcat(datecs dp-25) si softurile saga&marketline.

Desi conexiune exista intre aceste programe, nu pot scoate un bon intreg de pe casa de marcat. Scoate numai 2 degete din bon pe care apare numele firmei+ adresa, dar produsul vandut nu apare.
Softul da urmatoarea eroare: '' The program can not open port 1. Please enter all parameters correctly."
Marketline genereaza urmatorul mesaj pt. fprint: H,1,069704,1,Ok;
S,1,069704,2,Er;Nume produs 5BUC;2.50;1.000;1;1;0;0;0; - problema apare la ultimele 3 zerouri, care ar trebui sa arate indicile tva produsului aferent.

M-am consultat si cu cei de la datecs, dar am ajuns la concluzia ca indicile sunt setate bine. (0%- 3, 5%- 4, 9%- 2, 20%- 1).

Oare ce as putea sa fac?
Este cineva din Cluj care pricepe la saga&marketline si m-ar ajuta contra cost?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema marketline

#2 Mesaj de tomac »

1. Fprint să nu fie instalat în program files. Dacă e instalat acolo e o problemă. Configurarea fprint trebuie să fie efectuată corect: fișierele de răspuns să fie în locație fără drepturi speciale de acces cum e cea din program files.
2. Nici SAGA și nici Market să nu fie în program files
3. În Fprint să fie ales corect portul serial pe care e legată casa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns