problema conectare casa de marcat ACLAS stl la calculator

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
cioaraa517
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 17, 2015 4:53 pm

problema conectare casa de marcat ACLAS stl la calculator

#1 Mesaj de cioaraa517 »

Rog pe cineva care a intalnit situatia mea sa ma ajute cu o informatie.
Am conectat o casa de marcat Aclas STL la calculator (la Saga),am instalat si driverul cu licenta,insa nu pot scoate bonuri.Apare eroare 54 (ceva legat de departamente).Tehnicianul a setat si un departament,insa nici asa nu functioneaza.Daca stie cineva vreo solutie,va rog sa ma ajutati.Poate mai sunt ceva setari de facut si eu nu stiu sa le fac.Multumesc.Lucrez cu extensia Publine.

hroniadev122
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iul 15, 2011 12:36 pm

Re: problema conectare casa de marcat ACLAS stl la calculato

#2 Mesaj de hroniadev122 »

ati setat cotele de tva la casa de marcat ? nu este de ajuns un singur departament,trebuie departament pentru fiecare cota de tva.

cioaraa517
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 17, 2015 4:53 pm

Re: problema conectare casa de marcat ACLAS stl la calculato

#3 Mesaj de cioaraa517 »

Buna!
Da,cotele de TVA sunt setate.In configurare program Publine la alegerea caii de acces catre driverul Aclas daca selectez Aclas .exe nu scoate bonuri.Un tehnician de la firma furnizoare a casei de marcat a reusit cu cateva zile in urma sa o faca sa mearga cu un fisier de tip ,,bat",dar acum nu il mai gaseste in folder.Am instalat driverul din nou,dar nu apare acel ,,bat" de care zice acesta.Precizez ca am instalat Publine din nou pentru ca imi aparea o eroare.

hroniadev122
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iul 15, 2011 12:36 pm

Re: problema conectare casa de marcat ACLAS stl la calculato

#4 Mesaj de hroniadev122 »

http://micro-erp.ro/driver-aclas/
in acest link aveti instructiuni de instalare driver aclas, atentie trebuie sa aveti liceenta pentru driver.
spor

Scrie răspuns