market line servicii

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

market line servicii

#1 Mesaj de sovara929 »

Buna seara,

Am instalat programul market line pentru vanzarea cu amanuntul intr-o mica librarie. Insa aici facem si copii xerox, print-uri. refill cartuse, reparatii it. Se poate utiliza market line si pentru servici ?. Adica daca un client vrea 5 creioane si 10 copii xerox sa poate face acest lucru direct din market line? Daca da, cum se procedeaza, pentru introducerea serviciilor?

Va multumesc mult!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: market line servicii

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Creezi articolul respectiv iar la tip alegi "Servicii vandute"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: market line servicii

#3 Mesaj de calfav990 »

Am ales "Servicii vandute", in Saga se inregistreaza separat, problema este ca pe casa de marcat imi scoate doar pe un departament. Iar la sfarsit de luna nu pot sti ce suma din toata valoarea este marfa sau "Servicii vandute". unde si ce ar trebuie sa modific? Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: market line servicii

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Ia legatura cu cei de la casa de marcat
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: market line servicii

#5 Mesaj de tomac »

Este irelevant că este pe un departament sau mai multe. În cazul utilizării Marketline se poate știi cu exactitate la nivel de articol ce vânzare se înregistrează. De asemenea se pot crea grupe de articole pentru a avea o situație și mai detaliată dacă se dorește.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: market line servicii

#6 Mesaj de calfav990 »

am vrut sa usurez munca, in sentul ca la sfarsit de luna stiam exact cata marfa este vanduta si cat este prestare de servicii, de pe bon. Dar daca nu este obligatoriu sa apara separat, nu mai insist.
Multumesc.

nestorescua
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 12, 2015 12:00 pm

Re: market line servicii

#7 Mesaj de nestorescua »

tomac scrie:Este irelevant că este pe un departament sau mai multe. În cazul utilizării Marketline se poate știi cu exactitate la nivel de articol ce vânzare se înregistrează. De asemenea se pot crea grupe de articole pentru a avea o situație și mai detaliată dacă se dorește.



Buna ziua,
Aceasta problema o am si eu. Am xerox si alte marfuri. Am un singur departament. Cand generez raportul Z imi ia valoarea globala ( adica servicii, in speta xerox + marfurile). Cum introduc al doilea departament pt serviciile vandute, adica xerox, in raportul z? Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: market line servicii

#8 Mesaj de fagarasa176 »

nestorescua scrie: Cum introduc al doilea departament pt serviciile vandute, adica xerox, in raportul z? Multumesc
Credeti ca noi suntem experti in case de marcat?
Pentru astfel de probleme luati legatura cu cei de la casa de marcat.
Doar ei va pot indruma/ajuta pentru a introduce sume in casa de marcat pe departamente.
Dupa cum a spus si colegul @tomac este irelevant atata timp cat in SAGA aveti detaliat veniturile.
va place sa va complicati aiurea? :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns