EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
hegedusm
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 09, 2016 2:06 pm

EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#1 Mesaj de hegedusm »

buna ziua,
sunt un utilizator nou al saga si marketline si am o intrebare legata de emiterea de facturi din marketline: daca emit bonul din marketline am si posibilitatea de a intocmi factura tot de aici si sunt nedumerita cu numerele de facturi,dupa ce se ia? am vazut ca in saga se poate seta seria si numerele de facturi ....dar daca se emit facturile in marketline cum se procedeaza cu numerele? eu am avut o vanzare cu bon,iar a doua vanzare la bon am facut si factura si mi-a luat numar automat de factura nr.2 , este corect?? in contabilitate am inregistrat cu nr.1 : incasari vanzari la o data anterioara, si la 2 a intrat iesirea cu factura. daca voi mai avea o vanzare cu factura oare ce numar va avea? 3 oare?
daca am doar bon simplu unde trebuie bifat inainte de a transfera datele in saga pentru a ramane bon si nu factura?
Scuze de deranj si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#2 Mesaj de septimiuv »

Alege serie diferită pentru cele din marketline.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#3 Mesaj de marcui656 »

Da, aveti posibilitatea de a emite din Market line factura. La configurare , ecranul vanzare exista un camp necompletat : serie de facturi , completati seria dorita. El va face prima factura cu nr .1000 de exemplu , apoi 1001 ,1002, etc. Pentru a emite factura din Market line , trebuie intai sa tipariti bonul de casa( daca doriti ca factura sa fie achitata cu bon fiscal,daca nu.. apasati doar incasare) dupa aceea apasati F7 (selectati clientul pentru care doriti sa emiteti factura), apoi in partea de jos a ecranului langa butonul genereaza factura aveti posibilitatea sa selectati bon, factura simplificata sau factura, alegeti ce aveti nevoie , apoi apasati butonul genereaza factura .

Daca doriti sa emiteti factura pentru un bon care a fost incasat la o alta ora, mergeti din ecranul vanzare la istoric vanzari (F8) cautati bonul in lista selectati :deschide bon apoi urmati pasii descrisi mai sus.

Eu asa am facut, sper sa va ajute aceste informatii :)

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#4 Mesaj de apostolm571 »

Pot sa va intreb mai exact unde e acel camp in care putem opta pentru serie si numere facturi in marketline? Incdep sa lucrez cu marketline si am nevoie de indrumari.Cum procedeaz cind trebuie sa scriu CUI client pe bon? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#5 Mesaj de balazse »

MarketLine -> "administrare" -> "configurare program" -> "transfer date" -> "serie facturi"

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#6 Mesaj de apostolm571 »

Am mare nevoie de ajutor
Am emis BF in market line, l-am incasat, apoi clientul a cerut factura.
Am mers apoi pe Client >Adaug >am adaugat CUI> Salvez > Tip document, am ales factura>Genereaza factura
Factura generata nu este completa neavad detaliile din factura in partea de jos unde apar datele privind semnatura si stampila furnizorului, date privind expeditia etc.
Verificand in market la tip document mi-a aparut C -bon cu cod fiscal al clentului.
Ma poate ajuta cineva sa pot rezolva aceste probleme ?
Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#7 Mesaj de tomac »

De ce ar fi incompletă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#8 Mesaj de apostolm571 »

Dar am mentionat ca la tiparire nu imi apare decat Total factura fara celelalte date privind semnatura si stampila furnizor, semnatura de primire , date privind expeditia etc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#9 Mesaj de tomac »

Așa și? De ce să apară? Eu asta nu înțeleg.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#10 Mesaj de apostolm571 »

Pentru ca e o factura care e incasata cu bon fiscal si pentru ca al meu client mi-a atras atentia , ba chiar mi-a adus o factura ca sa vad cum arata....
E prima mea factura pe care o fac din market line .
Cer sprijin pentru lucrul cu market ca sun incepatoare.

Dovada ca mai am o intrebare: cum pot remedia aceasta factura care din neatentie , desi la tip document selecteasem factura imi apare cu tip: C ". O pot sterge din ecranul Vanzari-Facturi generate si sa o generez din nou alegand factura la tip?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#11 Mesaj de tomac »

Este irelevant că e emisă din market sau nu.
Model de factură nu există. Este o prostie. Legea stabilește elementele pe care o factură trebuie să le conțină.
Niciunul din elementele enumerate nu se regăsesc între cele prevăzute de lege ca fiind obligatorii. Mai mult legea spune explicit că semnarea și ștampilarea facturilor nu este obligatorie.
Nu vă mai luați după ce spune unul sau altul. Citiți legislația. Mai exact, în acest caz, art.319 din codul fiscal.
Faptul că e pe tip C este irelevant. Se poate schimba după transfer în SAGA. Lăsați-o așa în marketline.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostolm571
Mesaje: 40
Membru din: Joi Iul 12, 2012 10:47 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#12 Mesaj de apostolm571 »

Multumesc mult de tot pentru explicatii si raspuns.

Va admir si va respect!

jakabk
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 05, 2008 12:00 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#13 Mesaj de jakabk »

Buna ziua,

Am inceput sa folosesc Marketline. Problema mea e cand generez o factura din markeline, programul nu scade marfurile vandute din stoc. Nu gasesc solutia cum pot sa rezolva fara sa intru in saga sa validez factura si fara sa sincronizez. Cu vanzare pentru persoane fizice pentru bon fiscal scade din stoc bine programul.

Va estept a solutie daca stie cineva.
Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#14 Mesaj de tomac »

Dați mail la SAGA direct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nutulescuc606
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 12, 2018 11:51 am

Re: EMITERE FACTURI CU MARKETLINE

#15 Mesaj de nutulescuc606 »

Buna ziua,
Vreau sa instalez o cm activa galaxy plus si sa emit bonuri din Saga.
Ma puteti ajuta?

Scrie răspuns