incasare partiala in market

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
panaitr359
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 14, 2008 12:00 am

incasare partiala in market

#1 Mesaj de panaitr359 »

folosesc SAGA stocuri si pt.vanzare market.Am 2 intrebari
1) din market pot face o incasare partiala a unui bon restul sa il transfer ca factura neachitata?Nu stiu daca m-am facut inteleasa...ex. un client cumpra de 10lei dar nu achita decat 9,5lei diferenta o pot transfera ca fact.neachitata?Daca da cum?Noi am tot incercat dar...
2)mai intampinan o problema ...din marchet putem incasa facturile transferate in Saga?Avem calculatorul central in birou si necesita timp pentru incasarea facturilor,clientul vine la casa,cineva merge in birou...dureaza...ne puteti ajuta cu o metoda mai simpla?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incasare partiala in market

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu există așa ceva. De unde vă vin astfel de idei? Un bon fiscal nu se poate emite fără a fi închis. Închiderea se poate face prin modalitățile definite de ca moduri încasare în casa de marcat. Unele case de marcat permit definirea unui mod "CREDIT" și acesta se poate utiliza pentru a închide bonul din care doar o parte e încasat efectiv.
2. Da, dați încasare în Market. Să înțeleg că nu folosiți casă de marcat? Dacă folosiți casă de marcat, dați bon de casă direct din market, altfel altă soluție nu există. Din Market nu tipăriți chitanțe că nu e făcut pentru așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns