Actualizare date Marketline

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

Actualizare date Marketline

#1 Mesaj de sovara929 »

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog cum as putea actualiza clientii in Marketline.
Contabila noastra a introdus clientii in Saga necompletand toate datele( registrul comerului, adresa). Facturile erau facute de mana. Acum am inceput sa utilizam Marketline la un punct de lucru vanzare cu amanuntul si sunt anumiti clienti vechi care cumpara din magazin. In momentul in care vreau sa le emit factura si selectez din Marketline clientul respectiv, ma duc la modificare si doresc sa adaug J-ul dar nu ma lasa. Am incercat sa adaug in Saga, am dat Sincronizare articole din Marketline dar fara niciun rezultat. Ar trebui sa introduc din nou acel client?

Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizare date Marketline

#2 Mesaj de balazse »

Desi nu stiu cum se face actualizarea datelor despre clienti, dar cred ca ar trebui sa incerca ca sa actualizezi datele in programul Saga.
Daca stergi adresa si apesi pe "verificare" atunci se va prelua datele automat (asta daca ai acces la internet).
Incearca pe un client si vezi daca va aparea corect si in MarketLine.

sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

Re: Actualizare date Marketline

#3 Mesaj de sovara929 »

Am facut acest lucru, Insa fara niciun rezultat. Am dat verificare pe client. Dupa care sincronizare dar tot nu-mi apar datele corect in Marketline.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizare date Marketline

#4 Mesaj de balazse »

Efectueaza modificarle in Saga -> dupa care intrii in MarketLine -> mergi la clienti si apesi pe sincronizare -> iesi din MarketLine si intra din nou la clienti (MarketLine).
La mine functioneaza, ii drept ca se actualizeaza parca un pic cam greu.

sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

Re: Actualizare date Marketline

#5 Mesaj de sovara929 »

Multumesc frumos. Merge acum. :)

orbanl
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 21, 2018 3:15 pm

Re: Actualizare date Marketline

#6 Mesaj de orbanl »

Buna,
trebuie neaparat iesit din Marketline si reintrat?
Numai prin apasarea butonului de sincronizare nu se sinclonizeaza "complet" . La informatii articol apare noul ret insa la vanzare apare pretul vechi. Dupa iesire si reintrare apare pretul nou si la vanzare.

Scrie răspuns