Problema vanzare marfuri in publine

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
jagac
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 06, 2015 7:47 pm

Problema vanzare marfuri in publine

#1 Mesaj de jagac »

Intampin si eu o problema.Pentru o patiserie folosim saga cu licenta de doi ani. Avem doua gestiuni, una cantitativ-valorica pentru materii prime , consumabile,etc, si una global-valorica in care receptionam marfurile(sucuri,ape) la pret de vanzare.
Recent am achizitionat un sistem pos si doream sa facem vanzarea din publine. Problema este ca nu imi dau seama cum as putea vinde marfurile cu ajutorul publine intrucat el nu imi arata decat articolele din gestiunea cantitativ-valorica.
Cum imi recomandati sa procedez?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#2 Mesaj de fagarasa176 »

In PubLine/marketLine apar doar produsele adaugate in meniul articole, adica cele la care se tine evidenta cantitativ-valoric
Deci daca doresti sa vinzi folosind externsiile Saga trebuie sa adaugi produsele finite, cu retetare, de preferat pe un tip de articol/serviciu nestocat, pentru a se genera automat productia si documentul de iesire
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

jagac
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 06, 2015 7:47 pm

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#3 Mesaj de jagac »

Acesta este aspectul pe care il intelesesem.
Daca cititi atent intrebarea, aceasta era legata de vanzarea marfurilor(bauturi ,etc.) nu a produselor finite.
Sa inteleg ca nu pot folosi extensiile Saga fara a converti gestiunea global-valorica in cantitativ-valorica?
In situatia in care modific modul de evaluare a gestiunii, ce documente va trebui sa listez la finalul zilei in locul raportului de gestiune utilizat actualmente?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#4 Mesaj de tomac »

O gestiune nu poate fi evaluată atât cantitativ-valoric cât și global-valoric.
Marketline și/sau Publine acceptă fie cantitativ-valoric fie global-valoric, dar doar una din ele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#5 Mesaj de popad70 »

Va rog mult sa-mi spuneti si mie cum sa folosesc publine la o pizzarie?
Am creatin saga o gestiune cantitativ valorica si am introdus ca materii prime -elementele care compun pizza (faina, sunca, etc) si am introdus deasemenea si podusele finite (pizza calzone....).
Acum am luat si publine si as vrea sa vand prin publine.
Sunt foarte presata de timp deoarece acum mi s-a spus ca maine vor sa deschida si nu stiu cum sa procedez pentru a vinde si a scoate bonul fiscal.
Nu am lucrat pana acum cu publine si timpul este foarte scurt.
Ma puteti ajuta cu pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Am citit si mai sus si am vazut ca as putea sa creez productia automat .
Unde trebuie sa bifez nestocat?
Multumesc mult, mult de tot pentru ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#6 Mesaj de tomac »

În SAGA la Fișiere - Tip articole se crează un tip nou
- Produse bucătărie la care puneți ce cont doriți la stocuri 371 sau 345, la cheltuieli 607 sau 711, la venituri 707 sau 711 după cum doriți să îl contabilizați și puneți bifă la vandabil, produs și nestocat.
- pizza, calzone, etc, trebuie create pe acest tip nou creat. Dacă deja le-ați creat e nevoie să schimbați din produse finite sau tipul asociat acum, în tipul nou creat "Produse bucatarie".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#7 Mesaj de popad70 »

Multumesc mult TomaC!

Intrebare-cum ar fi mai bine sa lucrez cu 371 sau 345?
Si inca ceva- daca aleg sa lucrez cu 345, atunci la venituri este 711 sau 701?
Multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#8 Mesaj de fagarasa176 »

popad70 scrie:Intrebare-cum ar fi mai bine sa lucrez cu 371 sau 345?
Pai la produse finite cu 345, o sa aveti retetar
popad70 scrie:Si inca ceva- daca aleg sa lucrez cu 345, atunci la venituri este 711 sau 701?
Va fi 7015
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#9 Mesaj de tomac »

tomac scrie:În SAGA la Fișiere - Tip articole se crează un tip nou
- Produse bucătărie la care puneți ce cont doriți la stocuri 371 sau 345, la cheltuieli 607 sau 711, la venituri 707 sau 7015 după cum doriți să îl contabilizați și puneți bifă la vandabil, produs și nestocat.
- pizza, calzone, etc, trebuie create pe acest tip nou creat. Dacă deja le-ați creat e nevoie să schimbați din produse finite sau tipul asociat acum, în tipul nou creat "Produse bucatarie".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nistors981
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:53 pm

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#10 Mesaj de nistors981 »

Buna ziua,
Incerc si eu sa configurez gestiunile in saga pentru folosirea Publine-ului.
Tomac spune ca o gestiune nu poate fi evaluata atat cantitativ valorica cat si global valorica, dar 2 gestiuni se pot crea?

In cazul meu, restaurant-vand produse finite-gestiune cantitativ valorica de materii prime, pot crea si o gestiune -global valorica- pentru marfa vanduta tot la restaurant (ex. apa, vin, etc)?
De asemenea, Fagarasa, spune pentru generarea automata a productiei sa se selecteze articol de tip nestocat, la ce tip,la produse finite?

Multumesc anticipat de raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#11 Mesaj de tomac »

se pot crea oricâte gestiuni, dar din moment ce folosiți SAGA și Publine de ce nu ar fi toate produsele într-o evidență cantitativ-valorică? Nu are logică altfel.
se poate crea un tip nou - produse bucătărie de exemplu și la care se bifează produs, vandabil și nestocat. Orice produs ce se prepară, la crearea lui în articole, va avea asociat acest tip nou.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nistors981
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:53 pm

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#12 Mesaj de nistors981 »

Buna ziua,

Am intrebat , deoarece lucrez la aceasta firma de aprox. 2 luni si nu inteleg cum a configurat fosta contabila gestiunile. Mentionez, ca pe langa restaurant unde e si bar (cu TVA 9% si 19%) si se foloseste Publine-ul, mai sunt 4 baruri fiecare cu cate 2 gestiuni(tva 9% si 19%)-unde nu e instalat si Publine-ul.
Am observat ca e gresit facuta descarea de gestiune, asta din cauza configurarii eronate a gestiunilor, si anume sunt gestiuni create atat cantitativ-valoric (cu bifa la pret vanzare) cat si global valoric si nu mai inteleg nimic…
Am intrebat fosta contabila si mi-a spus ca gestiunile sunt toate global-valorice, singura gestiune cantitativ -valorica fiind cea de restaurant-materii prime si produse finite….numai ca , la inregistrarile in contabilitate pentru receptiile de marfa se trece la tip si la gestiune= gestiunea bar, doar la un singur bar se inregistreaza pe nedefinit...la fel si Z-urile (sper sa se inteleaga ceva din ce incerc sa explic)..
Inregistrarile contabile sunt:

371.analitic bar=%
401.xx
4426
378.analitic bar
4428.analitic bar

iar la gestiunea bar -cu Publine

371.analitic bar=%
401.xx
4426
378- sintetic
4428.M

Soldul creditor al contului 378 este mai mare decat soldul debitor al contului 371, iar soldurile contabile de stocuri sunt mult mai mici decat soldul din situatia stocuri….

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca nu stiu de unde sa o apuc pentru a merge corect macar de acum inainte...

Multumesc frumos pentru rabdare,

nistors981
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:53 pm

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#13 Mesaj de nistors981 »

Buna ,

As mai avea o intrebare cu privire la gestiunea la care se foloseste Publin-ul si anume, daca configurez si gestiunile de marfa cantitativ valorice(fara bifa la pret de vanzare), unde trebuie pus pretul de vanzare al produselor vandute, sau de unde se stie pretul de vanzare?

Multumesc frumos!

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#14 Mesaj de stroer1948 »

Am urmatoarea situatie: un fast food vinde mancare (produsa in unitate, gen pizza, hamburger) si marfuri (apa, suc, bere).
Voi avea 2 gestiuni:
1. materii prime-mancare > global valorica. Fiind foarte multe articole (faina, salam, salata, rosii, branza etc) nu vreau sa pierd timpul cu fiecare in parte
2. marfa cantitativ valorica. Aici vor fi doar cateva articole.
Vanzarea se va face din ML.
Cu gestiunea 2. marfa este limpede, stiu ce am de facut.

Pentru gestiunea de materii prime, exista vreo posibilitate sa faca si productia automat, chiar daca am gestiunea global-valorica ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema vanzare marfuri in publine

#15 Mesaj de balazse »

Daca tipul de articol produs finit, il setezi ca si "nestocat", o data introdus la "iesiri" iti poate genera automat productia.
La nivel de articol de produs finit poti sa setezi un cost pe tip "nedefinit",
Totusi ramane problema cu descarcarea, despre care habar nu o sa ai, deoarece nu vei avea o evidenta.

Scrie răspuns