Cod PLU si pe receptie

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
urcans776
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 07, 2007 12:00 am

Cod PLU si pe receptie

#1 Mesaj de urcans776 »

Buna ziua!
Se poate lista si codul Plu pe receptie?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod PLU si pe receptie

#2 Mesaj de balazse »

Scuze,
dar ce legatura are codul PLU de pe receptie cu MarketLine?
O alta nelamurire ar fi, cu ce te ajuta daca ar aparea pe receptie (doar sunt curios)?

Oricum, cel mai bine ar fi sa trimiti sugestia echipei Saga si vezi raspunsul.
Sa ne zici si noua ce ai rezolvat. :wink:

urcans776
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 07, 2007 12:00 am

Re: Cod PLU si pe receptie

#3 Mesaj de urcans776 »

Codul plu este ff important ptr ca receptia export in xls, si le dau lista la salariat sa puna pretul pe produs cu cod plu.
Cum sa fac inventarul faptic?? sa scrie omul denumirea produsului si eu cum caut in lista de inventar, dupa cod Ean??? Sau sa scrie Ean pe lista de inventar? :lol:
Este logic sa introduc lista de inventar cu cod plu si caut dupa cod plu.(in stocuri/inventariere ar trebui introdus o rubrica :cod PLU.
Asa functioneaza si benzinariile.
Sau sa-mi spuneti o idee cum fac eu trecerea (in cantitativ valoric) cu Marketline, dar mai ales cum pun pe produs pretul de vanzare daca nu am cod plu.
Mie mi se pare logic ca inventarul faptic trebuie sa fie: cod produs+cantitate+pret.
Va rog cei care folositi Saga cu Marketline sa ma indrumati cu sfaturi cum faceti voi.Este prima oara cand vrem sa trecem la acest tip de evidenta si vanzare cu Marketline. Magazinul are peste 2000 de sortimente si este o munca destul de grea, mai bine zis obositor, si a-si vrea sa fac bine de la bun inceput.
Am trimis un email la Saga, si astept raspuns.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod PLU si pe receptie

#4 Mesaj de balazse »

Cand faci export al receptiei, pot sa ai pregatit si un export de la "articole" unde apare codul PLU, iar in excelul exportat din receptie poti sa faci o cautare utilizand ca si identificator codul de articol.
Daca doresti sa folosesti codul Ean, poti sa il folosesti numai trebuie sa te asiguri sa fie introdus si in program, altfel o sa fie mai greu.
Oricum, despre dezvoltarea programului doar cei de la Saga te pot ajuta.

urcans776
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 07, 2007 12:00 am

Re: Cod PLU si pe receptie

#5 Mesaj de urcans776 »

Am primit raspuns de la domnul Nica, nu au in vedere Modificari in acest sens.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Cod PLU si pe receptie

#6 Mesaj de tobosv790 »

Ce este codul PLU?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Cod PLU si pe receptie

#7 Mesaj de herganiec »

PLU -coduri -alimente INFORMATIV
Chiar dacă nu prea suntem încântaţi de prezenţa lor pe fructe, autocolantele sau etichetele ataşate acestora, fac mai mult decât să accelereze procesul de scanare la casa de marcat. Codul PLU sau numărul de identificare a preţului imprimat pe autocolant, îţi spun cum a fost crescut fructul respectiv.
Prin citirea codului PLU, îţi poţi da seama dacă fructul a fost modificat genetic, crescut în sistem ecologic sau cu ajutorul fertilizanţilor chimici, fungicidelor sau al erbicidelor.

Observaţi cum funcţionează:
Pentru fructul crescut în sistem tradiţional (cu inputuri chimice), codul PLU de pe autocolant constă din 4 cifre. Fructul crescut în sistem ecologic are un cod PLU de 5 cifre prefaţat de cifra 9. Fructele modificate genetic au un cod PLU din 5 cifre prima fiind cifra 8. De exemplu,

O banană crescută în sistem convenţional va avea codul: 4011
O banană ecologică: 94011
O banană modificată genetic: 84011
Sistemul numeric a fost dezvoltat de către Consiliul de identificare electronică a produselor, un afiliat al Produce Marketing Association, un grup comercial din Newark, Delaware. Din octombrie 2001, consiliul a alocat mai mult de 1200 de coduri PLU pentru articole de producţie individuală.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Cod PLU si pe receptie

#8 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc. E prima oara cand aud (citesc) de asa ceva. De vazut nici macar. O sa ma uit in hypermarket dupa aceste coduri. Deci 9xxxx e cel mai bine. Sa stiu pentru fii-mea! Dar unde sunt inscriptionate. Pe fiecare fruct sau pe ambalajul mare (cutii,pungi,etc.)?
PS: Noi vara mancam de regula fructe de la noi din gradina. Se inscrie sigur la 9xxxx. :wink:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Cod PLU si pe receptie

#9 Mesaj de herganiec »

Da pe fiecare fruct.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Cod PLU si pe receptie

#10 Mesaj de tobosv790 »

Mulțumesc frumos!

Scrie răspuns