Articole - produse

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Articole - produse

#1 Mesaj de stroer1948 »

Va rog sa imi spuneti daca in FGO, facturez marfa, la importul in SAGA, produsul respectiv se va prelua ca si "nedefinit" sau ca si "marfa". ?
Daca produsul/articolul este nou si este creat doar in FGO se va prelua si in SAGA?
Intrebarea este valabila atat pt FGO standard cat si pt Premium.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Articole - produse

#2 Mesaj de tomac »

Dacă există creat în SAGA se va prelua pe tipul creat în SAGA. Dacă se crează în FGO și i se atașează tipul marfă așa va fi preluat, iar dacă nu i se atașează nici un tip va fi preluat pe nedefinit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Articole - produse

#3 Mesaj de stroer1948 »

Am incercat pe versiunea standard, insa nu vad ca in FGO de unde se poate alege Tipul articolului (precum in SAGA).
Imagine

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Articole - produse

#4 Mesaj de tomac »

Întrebați direct la fgo.ro pe mailul de suport.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Articole - produse

#5 Mesaj de filipv1 »

Buna ziua,

Nu aveti ce tip sa alegeti in FGO pentru a ajunge in SAGA fie sub forma de marfa fie altceva.
Singura legatura intre SAGA si FGO este pe baza de cod articol; prin urmare intai tb sa existe sau sa ajunga acel articol in SAGA si sa fie corect inregistrat si apoi preluarea din FGO se va face exclusiv pe acest cod.

bucatarua
Mesaje: 19
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:23 pm
Localitate: Bucuresti

Import facturi si articole din FGO in SAGA

#6 Mesaj de bucatarua »

Buna ziua,
De vreo 2-3 saptamini, la importul facturilor si al articolelor din FGO in SAGA, se preiau numai facturile, dar articolele nou create nu se importa.
La sfarsitul importului apare mesajul "S-au importat 0 de articole".
Am vorbit cu o domnisoara de la FGO, a intrat cu TeamViewer, a vazut ce mesaj da dupa import, si concluzia a fost ca este de la SAGA.
Credeti ca se poate rezolva problema? Este neplacut sa rescri peste 100 de articole, dupa ce deja le-ai scris in FGO, ca sa poti sa validezi facturile in contabilitate.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Articole - produse

#7 Mesaj de tomac »

Și de ce scrieți asta aici fără să trimiteți mail la SAGA? Trimiteți mail legat de problema aceasta. Eventual refaceți actualizarea SAGA înainte de asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bucatarua
Mesaje: 19
Membru din: Mie Feb 05, 2014 12:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Articole - produse

#8 Mesaj de bucatarua »

Am refăcut actualizarea. Se întâmplă chestia asta dinainte de ultima actualizare a SAGA. Din această cauză am apelat întâi la FGO. Mulțumesc pentru soluție. Nu mă gândeam.

Scrie răspuns