Sincronizare FGO - Saga

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
achimv461
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 15, 2012 3:08 pm

Sincronizare FGO - Saga

#1 Mesaj de achimv461 »

Buna ziua,

Am incercat astazi sa introduc in FGO firma cu datele reale pentru a efectua cateva din setarile necesare facturarii on-line.

Din pacate NU FUNCTIONEAZA sincronizarea intre FGO si saga. Nu este preluat niciun client, si niciun articol in FGO.

Am incercat si dupa crearea contului cu optiunea Export clienti si articole in FGO si apoi importa datele din saga. Se gandeste putin, imi spune ca sincronizarea a reusit, dar nu exista nimic in baza de date FGO.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sincronizare FGO - Saga

#2 Mesaj de balazse »

Poate cel mai bine ar fi sa contactezi direct pe cei de la fgo.ro, dupa care sa ne zici si noua unde a fost buba.

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Sincronizare FGO - Saga

#3 Mesaj de filipv1 »

A fost facut un upgrade al infrastructurii FGO, timp in care toate datele aferente sincronizarii SAGA - > FGO, desi au fost importate, nu erau si disponibile spre vizualizare in online.
Puteti reverifica si ar trebui ca acum sa fi aparut clientii si articolele din SAGA in contul FGO al firmei. Daca nu, ne puteti comunica un CUI, pentru a face investigatii.

achimv461
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 15, 2012 3:08 pm

Re: Sincronizare FGO - Saga

#4 Mesaj de achimv461 »

filipv1 scrie:A fost facut un upgrade al infrastructurii FGO, timp in care toate datele aferente sincronizarii SAGA - > FGO, desi au fost importate, nu erau si disponibile spre vizualizare in online.
Puteti reverifica si ar trebui ca acum sa fi aparut clientii si articolele din SAGA in contul FGO al firmei. Daca nu, ne puteti comunica un CUI, pentru a face investigatii.
S-a rezolvat, multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sincronizare FGO - Saga

#5 Mesaj de paturcai »

AM urmatoarea problema:
Am sters o factura importata din FGO in SAGA. A ramas in FGO.
Am resetat legatura din FGO si SAGA, am refacut-o si totusi nu mai pot importa factura pe care deja am sters-o in SAGA.
Ce se poate face astfel incat sa pot importa totusi factura din FGO in SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Sincronizare FGO - Saga

#6 Mesaj de filipv1 »

La efectuarea unei sincronizari FGO-SAGA, se marcheaza in FGO ca preluate, toate facturile pe care le confirmati in SAGA.
Daca vreti sa faceti retransmiterea unei facturi, este nevoie de:
1. Stergere factura SAGA
2. Stergere factura FGO
3. Reemitere factura in FGO cu acelasi nr
In locul pasilor 2&3, pentru usurinta, in FGO puteti face intai o copie a facturii, si apoi o stergeti pe cea initial trimisa in SAGA; dupa stergere, intrati pe factura rezultata in urma copierii si schimbati-i numarul in fosta factura.
4. Efectuarea sincronizarii SAGA-FGO

Cu bine!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sincronizare FGO - Saga

#7 Mesaj de paturcai »

Multumesc FilipV1
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Sincronizare FGO - Saga

#8 Mesaj de danilevicis »

Am modificat preturi noi la articole in saga. Cum fac, sa imi apara aceste preturi actualizate si in FGO? Acolo au ramas cu vechile preturi.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Sincronizare FGO - Saga

#9 Mesaj de filipv1 »

In acest moment nu se sincronizeaza preturile articolelor modificte in SAGA; este posibil sa apara in versiunile ulterioare; in schimb sincronizarea cantitatilor disponibile in gestiune, cantitati care apar in momentul facturarii, in dreptul fiecarui articolul adaugat pe factura.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Sincronizare FGO - Saga

#10 Mesaj de danilevicis »

OK!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Sincronizare FGO - Saga

#11 Mesaj de danilevicis »

S-a mai rezolvat intre timp ceva legat de actualizarea preturilor la sincronizare?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns