saga stocuri

Mesaj
Autor
zoldhegyii669
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mai 02, 2013 12:15 pm

saga stocuri

#1 Mesaj de zoldhegyii669 »

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti sau unde sa caut - ce parte din program foloseste Saga Stocuri. Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: saga stocuri

#2 Mesaj de herganiec »

acelasi program are si partea de stocuri, daca doriti sa apara(sa se activeze) mergeti la <configurare societati>, jos <setari diverse>, debifati <dezactiveaza ecranele de stocuri la aceasta firma>
si o sa para si partea de stocuri (atentie trebuei sa aveti cod licenta si pentru ea)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zoldhegyii669
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mai 02, 2013 12:15 pm

Re: saga stocuri

#3 Mesaj de zoldhegyii669 »

multumesc de raspuns, dar asta stiam. Cred ca nu am intrebat corect. Nedumerirea era daca in saga stocuri are registru de casa si banca. Concret se lucreaza intrari , iesiri , incasari si plati pe un calculator de unde sa import in alt calculator ceea ce s-a lucrat si care are Saga integral. Evident ambele sa fie cu licenta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: saga stocuri

#4 Mesaj de herganiec »

are de toate.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: saga stocuri

#5 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
la punctul de lucru al unei societati as dori sa se faca doar contabilitatea primara ,rapoarte de productie, receptii, avize, facturi.....este de ajuns sa achizitionez doar licenta pentru stocuri?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: saga stocuri

#6 Mesaj de septimiuv »

Dacă nu lucrezi și global valoric, da.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: saga stocuri

#7 Mesaj de robut »

Multumesc.

herdam
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 28, 2016 4:36 pm

Re: saga stocuri

#8 Mesaj de herdam »

Va rog,am nevoie de putin ajutor.
Recent am achizitionat si partea de stocuri ptr.magazin,nu vreau decat NIR-urile sa le facem,nu ma intereseaza stocurile ramase.
Cred ca din setari am gresit ceva,Am doua gestiuni Papetarie TVA 20% si Carte 5%,imi scoate NIR fara TVA neexigibil
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: saga stocuri

#9 Mesaj de herganiec »

la configurare firma, ce aveti bifat? evaluare pe gestiuni distincte ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

herdam
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 28, 2016 4:36 pm

Re: saga stocuri

#10 Mesaj de herdam »

Nu am precizat,am doua licente diferite pentru stocuri si conta,pe calculatoare diferite.
Pentru partea de stocuri nu am aceasta optiune

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: saga stocuri

#11 Mesaj de herganiec »

la fisiere ->gestiuni adaugati gestiunea global valorica cu conturi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

herdam
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 28, 2016 4:36 pm

Re: saga stocuri

#12 Mesaj de herdam »

am ceat doua gestiuni cantitativ valorice,daca bifez pret de vanzare cu TVA imi modifica preturile;daca nu bifez imi scoate NiR fara TVA neexigibil

grecm
Mesaje: 42
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: saga stocuri

#13 Mesaj de grecm »

Buna seara
Am pe calculator instalat saga dar vreau sa folosesc doar partea de stocuri, pentru receptii si iesiri, iar apoi sa export pe alt calculator pe care tin contabilitatea. Precizez ca iesirile sunt pe nedefinit, iar intrarile daca le introduc pe nedefinit trebuie de fiecare data sa introduc denumirea produsului. Nu se poate cumva sa aleg denumirea dintr-o lista? Pentru ca produsele se repeta si e incomod sa tot tastez denumirea produselor. Ce trebuie sa setez pentru al putea folosi doar pentru partea de stocuri?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: saga stocuri

#14 Mesaj de balazse »

Daca ai licenta atat pentru stocuri, cat si pentru contabilitate, ai doua optiuni:
- la urmatoarea actualizare nu introduci codul de activare pentru partea de contabilitate;
- restrictionezi la nivel de utilizator accesul la alte meniuri decat cele mentionate (totusi sa nu uiti sa oferi acces la celalte meniuri care au legatura cu stocurile).
Ca sa nu mai lucrezi pe "nedefinit", dar totusi nu doresti sa iti creezi stoc, poti crea un nou tip de articol unde sa pui bifa la "nestocat".
Cel mai bine este sa iti creezi o firma noua unde sa testezi cele mentionate.

grecm
Mesaje: 42
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: saga stocuri

#15 Mesaj de grecm »

Mulțumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns