Facturare in acelasi timp de mai multi utilizatorii

Mesaj
Autor
visana817
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 07, 2011 1:08 pm

Facturare in acelasi timp de mai multi utilizatorii

#1 Mesaj de visana817 »

Buna ziua,
As vrea sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca am saga instalat in retea se pot face facturi de 2 utilizatorii in acelasi timp ? Vreau sa mut toata contabilitatea pe saga,care este foarte mare ca si rulaje ,dintr-un alt program si momentan ca si utilizatori ar fi 6 si nu stiu daca se pot face aceleasi operatiuni de 2 utilizatori simultan.

Multumesc !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Facturare in acelasi timp de mai multi utilizatorii

#2 Mesaj de herganiec »

dacă veți utiliza Saga varianta pentru rețea (atenție trebuie licentă pentru fiecare calculator pe care se lucrează) atunci va funcționa ok.
În varianta cu Saga instalat doar pe un calculator(apoi mapat) și să lucreze 6 utilizatori deodată nu vă recomand. Lucrez la o firmă cu doar 2 utilizatori în acest fel și merge destul de greu iar periodic(4-5luni) trebuie facută altă firmă și preluate soldurile ca să funcționeze ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

roszusd
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 22, 2017 11:54 am

Re: Facturare in acelasi timp de mai multi utilizatorii

#3 Mesaj de roszusd »

Buna ziua ,as dori sa leg si eu trei calculatoare in retea pentru facturare ,cum se face acest lucru ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare in acelasi timp de mai multi utilizatorii

#4 Mesaj de balazse »

Ai doua optiuni:
- manual de utilizare -> inainte de a incepe -> informatii pentru retea;
- manual de utilizare -> inainte de a incepe -> client-server.
Cred ca iti ajunge prima optiune. Important ii ca pentru fiecare persoana sa creezi un utilizator separat, iar pentru ca sa nu ai probleme la acordare de numar, poate ar fi optim ca pentru fiecare utilizator sa creezi o serie noua la "administrare" -> "numere si serii".

Scrie răspuns