Schimbare contractant

Mesaj
Autor
butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Schimbare contractant

#1 Mesaj de butnarur »

Buna ziua!

Detin licenta SagaC pe Pfa. Pfa-ul a fost radiat...drept pentru care am solicitat odata cu prelungirea abonamentului,schimbarea partii contractante de pe Pfa pe Sc.
De la Saga mi-au raspuns ca nu se poate face acest lucru..lucrez cu SagaC de cativa ani buni...
Raspunsul a fost : trebuie sa achizitionati o alta licenta, la pret intreg !!!
Vi se pare normal acest lucru??? Mie, nu....
La alti distribuitori de programe de ce poate face aceasta modificare fara niciun fel de cost???? iar la Saga nu se poate??? :( :(

O primavara frumoasa, tuturor!
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Schimbare contractant

#2 Mesaj de tomac »

Nu există contract. Se cumpără o licență. Licența e vândută unui client, iar prelungirea de către același client se face cu aplicarea unei reduceri. Schimbarea clientului înseamnă practic o altă persoană.
Sunt clienți distincți. Dumnevoastră confundați utilizatorul, persoana de contact, cu deținătorul licenței. Nu e același lucru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Schimbare contractant

#3 Mesaj de saucan »

Buna ziua ,as avea o întrebare ,cum pot sa mut programulSaga de pe un laptop pe altul in situația in care nu mai am voie sa l mut ?(a mai fost mutat de 2 ori). Licența expira la sfârșitul lunii mai. As putea sa salvez baza de date ,sa instalez versiunea gratuită pe celălalt laptop apoi introduc baza de date ? Trebuie sa schimb laptopul . Mulțumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Schimbare contractant

#4 Mesaj de septimiuv »

Nu poți fără licență nouă.

dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

Re: Schimbare contractant

#5 Mesaj de dobrei220 »

tomac scrie:Nu există contract. Se cumpără o licență. Licența e vândută unui client, iar prelungirea de către același client se face cu aplicarea unei reduceri. Schimbarea clientului înseamnă practic o altă persoană.
Sunt clienți distincți. Dumnevoastră confundați utilizatorul, persoana de contact, cu deținătorul licenței. Nu e același lucru.

cu acest aspect ma confrunt si eu acum. sunt client din 2013, anul acesta mi-am infiintat propria firma de conta si am solicitat sa-mi treaca licenta pe noua societate. am inteles partea cu detinatorul licentei, ca este alta persoana juridica. este ok. diferenta de pret nu este foarte mare, asadar nu comentez.

insa nu inteleg de ce trebuie sa schimbe si contul (utilizator, parola)?
nu se pot actualiza/modifica datele de facturare existente?

multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Schimbare contractant

#6 Mesaj de septimiuv »

Nu.

apalaghieg
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:34 am

Re: Schimbare contractant

#7 Mesaj de apalaghieg »

Referitor la discutiile anterioare....am licenta Saga obtinuta pe persoana fizica si de curand mi-am infiintat PFA. Avand in vedere ca nu pot schimba datele clientului (ale mele cu datele PFA) pot include aceasta factura in registrul de incasari si plati ale PFA? Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Schimbare contractant

#8 Mesaj de balazse »

Nu prea are ce cauta, o data ce factura este pe persoana fizica.
Ma gandesc ca si plata tot din contul de persoana fizica l-ai facut si nu din cel de PFA.
La anul poti solicita o licenta noua pe datele de PFA si atunci primesti un user nou.

apalaghieg
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:34 am

Re: Schimbare contractant

#9 Mesaj de apalaghieg »

Multumesc mult pentru raspuns! Inca nu am inoit licenta, asa ca o sa vorbesc cu cei de la Saga sa vad cum pot proceda sa pastrez datele de pe userul vechi, dar sa imi faca utilizator nou pt pfa.
O seara frumoasa!

Scrie răspuns