Calcul dobanda legala pentru sume in valuta

Mesaj
Autor
gruiae697
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 10, 2007 12:00 am

Calcul dobanda legala pentru sume in valuta

#1 Mesaj de gruiae697 »

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea situatie:
Trebuie sa calculez dobanda legala pentru comisionul de risc perceput de catre banca in perioada iune 2010 – iunie 2013.
Potrivit art. 4 al OG 13/2011, “ In raporturile juridice cu element de extraneitate, atunci cand legea romana este aplicabila si cand s-a stipulat plata in moneda straina, dobanda legala este de 6% pe an.” Mentionez ca ambele parti au sediul in Romania (deci nu se aplica prevederile acestui articol) si ca este vorba despre un credit in CHF, care s-a convenit a fi achitat in CHF.
Art. 9 al aceluiasi act normativ prevede ca: Dobânzile percepute sau plătite de Banca Naţională a României, de instituţiile de credit, de instituţiile financiare nebancare şi de Ministerul Finanţelor Publice, precum şi modul de calcul al acestora se stabilesc prin reglementări specifice.

Imi poate spune cineva cum trebuie sa calculez dobanda legala in cazul prezentat ?

Multumesc mult !

gruiae697
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iul 10, 2007 12:00 am

Re: Calcul dobanda legala pentru sume in valuta

#2 Mesaj de gruiae697 »

Poate mai intampina cineva aceeasi problema, rezolvarea pe care am gasit-o eu a fost urmatoarea: am aplicat prevederile art. 3 al OG 13, transformand comisionul de risc perceput de catre banca in lei, la cursul de schimb al BNR valabil pentru ziua incasarii acestuia, sumei rezultate in lei aplicandu-i procentul de dobanda stabilit de BNR pentru data respectiva.
Bineinteles ca am avut obiectiuni din parte bancii, care pretinde ca nu trebuia sa calculez dobanda legala, facand trimitere la art. 4 al normei juridice, sustinand ca, daca nu exista elementul de extraneitate – si nu exista – atunci nu se calculeaza dobanda.
In urma raspunsurilor formulate la obiectiuni, instanta a hotarat ca banca va plati si dobanda penalizatoare calculata la modul prezentat mai sus.

O zi frumoasa tuturor !

Avatar utilizator
achiteim
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 03, 2010 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: Calcul dobanda legala pentru sume in valuta

#3 Mesaj de achiteim »

Buna ziua, sunteti amabila sa-mi oferiti un sfat cu privire la modul de calcul asemanator. Am 2 intrebari daca se poate sa-mi raspundeti si cu trimitere la art. de lege:
1. Data cursul valutar care se utilizeaza pentru conversia din CHF (franci) in RON? (am inteles de la dvs. ca la data depunerii ratei inclusiv a comisionului de administrare la banca de catre imprumutat sau la data restituirii comisionului de catre banca catre imprumutat?)
2. Care este formula de calcul care sta la baza determinarii dobanzii legale? (temei legal?)
3. Care este temeiul legal care precizeaza ca pe langa dobanda remuneratorie se calculeaza si dobanda penalizatoare?

Multumesc frumos!
Achitei Marius

Scrie răspuns