Fond de handicapati

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fond de handicapati

#16 Mesaj de herganiec »

Daca aveti mai mult de 50 de salariati si nu aveti 4% din personal angajat cu handicap, trebuie sa platiti la fond de handicap.
Va redau mai jos un articol care e lamuritor:

"Numarul de angajati pe care trebuie sa-l luam in calcul este numarul mediu de angajati din luna.
Numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna il determinam ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, impartita la numarul total de zile calendaristice.

In efectivele zilnice vom include si:
•zilele de repaus saptamanal;
•zilele de sarbatori legale;
•alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza.
Pentru fiecare zi de repaus saptamanal sau de sarbatoare legala vom lua in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta, cu exceptia persoanelor al caror contract individual de munca a incetat in acea zi.

In efectivele zilnice nu vom include:
•salariatii aflati in concediu fara plata;
•salariatii aflati in greva;
•salariatii detasati la lucru in strainatate;
•salariatii ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate.
Important
Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga ii vom include in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca.

Procentul de 4% aplicat asupra numarului mediu de salariati astfel calculat va fi un numar format din doua zecimale pe care il vom inmulti cu 50% din salariul minim brut pe tara."

Adica, daca avem numar mediu de salariati 60, se calculeaza astfel: 60 x 4% x 1050/2 lei = 1260 lei
La cazul dvs, fiind mult mai complicat, verificati pe o firma de test daca fondul se calculelaza ok pt ceva ce puteti calcula si manual, apoi daca la 50 de pers face ok atunci si la X angajati VA FII OK.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fond de handicapati

#17 Mesaj de herganiec »

Formula este : 4% x numarul mediu de angajati x SAL_MIN_ECON/2
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

enutac803
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 07, 2015 1:19 pm

Re: Fond de handicapati

#18 Mesaj de enutac803 »

Buna ziua!

Problema o am la nr mediu de salariati, in conditiile in care am salariati cu norma intreaga si salariati cu norma redusa. Nu-i iau in calcul pe cei suspendati sau transferati.

Nu stiu cum sa ajung la acelasi nr mediu de salariati ca si saga.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Fond de handicapati

#19 Mesaj de tomac »

Nu există salariați transferați. O astfel de noțiune nu există în codul muncii. Suspendarea apare și în cazul CM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns