Fond de handicapati

Mesaj
Autor
iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Fond de handicapati

#1 Mesaj de iliesc853 »

Trebuie calculat si virat fondul de handicapati pentru un numar 54 de angajati (numarul mediu de angajati este de 46,625 - multi dintre acestia fiind angajati cu timp partial) ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicapati

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#3 Mesaj de iliesc853 »

Cred ca nu am formulat corect intrebarea.
La un numar scriptic de 54 de angajati, dar numar mediu de angajati de 46,625 ( datorita faptului ca unii dintre ei nu lucreaza cu norma intreaga) trebuie sa bifez in saga casuta ,, calculeaza taxa conf. legii 448/2006, art. 78?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Fond de handicapati

#4 Mesaj de tomac »

Da, o bifați. Dacă se va datora programul o va calcula automat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#5 Mesaj de iliesc853 »

Intr-adevar daca bifez, programul imi calculeaza acest fond de handicap. Totusi nu inteleg de ce nu se ia in considerare faptul ca numarul mediu este doar de 46,625.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fond de handicapati

#6 Mesaj de herganiec »

ati citit art 78 ?
ART. 78
(1) Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor
profesionale şi capacităţii de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad
de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judeţean sau al sectoarelor
municipiului Bucureşti.
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private,
care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-
un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.

(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private,
care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta
pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul
de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au
angajat persoane cu handicap;


nu scrie de numar mediu, scrie clar de angajati nu conteaza norma.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#7 Mesaj de iliesc853 »

Conform art. 2 din Anexa la Ordinul presedintelui Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Handicap 590/2008 privind aprobarea Instructiunilor pentru aplicarea art. 78 din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, numarul de angajati care se ia in calcul este numarul mediu de angajati din luna.

Se determina numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, inclusiv zilele de repaus saptamanal, zilele de sarbatori legale si alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza, impartita la numarul total de zile calendaristice. In efectivele zilnice nu vor fi inclusi salariatii aflati in concediu fara plata, cei aflati in greva, cei detasati la lucru in strainatate si nici cei ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate. Pentru fiecare zi de repaus saptamanal sau de sarbatoare legala se vor lua in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta, cu exceptia persoanelor al caror contract individual de munca a incetat in acea zi. Astfel, de exemplu, pentru zilele de weekend se ia in considerare numarul de salariati rezultat din ziua de vineri.

Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga vor fi inclusi in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca. De exemplu, apreciem ca un salariat angajat cu jumatate de norma va fi luat in calcul ca 0,5 salariati pe zi.
Nu in functie de numarul mediu de salariati se plateste sau nu fondul de handicap?

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#8 Mesaj de iliesc853 »

Nu stie nimeni daca se tine sau nu cont de numarul mediu de angajati?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicapati

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Pune bifa si SAGA stie
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Fond de handicapati

#10 Mesaj de tomac »

Se datorează acel fond dacă aveți peste 50 de salariați, iar calculul sumei datorate se face în funcție de numărul mediu de salariați. Așa face și programul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#11 Mesaj de iliesc853 »

Multumesc pentrul raspunsul la obiect si foarte clar :D

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fond de handicapati

#12 Mesaj de herganiec »

si eu ce v-am scris? exact ce scrie legea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Fond de handicapati

#13 Mesaj de iliesc853 »

multumesc tuturor:)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fond de handicapati

#14 Mesaj de eugen01 »

iliesc853 > :D ca nu ma pot aptine, in continuarea art.2, pe care l-ati mentionat corect, e articolul 3, care arata asa:
ART. 3
Procentul de 4% rezultat conform legii va fi un număr format din două zecimale, care se va înmulţi cu 50% din salariul minim brut pe ţară stabilit prin hotărâre a Guvernului în vigoare în luna pentru care se plăteşte.

OK ? si...sa nu il mai suparati pe herganiec ! :P

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Fond de handicapati

#15 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Am mare nevoie urgenta de ajutor ptr. calculul f handui. Am sunat la saga si ei spun ca nu ma pot ajuta.
De exemplu am ore lucrate 10284 ore, ore concedii odihna 296 ore, ore concedii medicale din FS 96 ore si 488 ore concedii medicale din CCI, in centralizator imi da 1412 lei fond pers cu handi , mie nu imi iese nicicum aceasta valoare,
Calculaez asa adun toate orele= 10984/160ore luna noi 2015 = 68,65 *4%2,79 pers. * 1050 lei sal min /ec*50%= 1465 lei si in centralizator iese 1412 lei.
Va rog sa ma ajutati imi trebuie la ITM.
Va multumesc.

Scrie răspuns