export marfa rep.Moldova

Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 443
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

export marfa rep.Moldova

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
o firma din Rep.Moldova,vrea sa vina la firma din Romania la depozit sa cumpere marfa si sa o transporte personal in rep.Moldova.
va rog frumos sa-mi spune ti firma din Romania ce documente trebuie sa intocmeasca.
-factura de vanzare cum trebuie facuta? cu tva sau fara tva, in lei sau usd.Se considera export ?
multumesc mult pt.raspuns

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: export marfa rep.Moldova

#2 Mesaj de apetrem »

Este o livrare normala, nu este export.
Ca sa fie export trebuie ai dovanda ca marfa a parasit teritoriu uniunii (CMR).
Marian Apetre

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: export marfa rep.Moldova

#3 Mesaj de szaszs »

buna ziua,
si care sunt pasii acestei operatiuni? clientul din Rep. Moldova vine la magazin sa cumpere un produs sa zicem, urmand sa-l transporte in tara lui cu masina personala, eu ii emit factura cu sau fara TVA?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: export marfa rep.Moldova

#4 Mesaj de balazse »

Daca nu se face vamuire, atunci il consideri o vanzare in tara si o sa ii facturezi cu TVA (sau ii emiti bon).

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: export marfa rep.Moldova

#5 Mesaj de szaszs »

si pt. a face vamuire trebuie sa ma prezint la vama cu codul EORI al clientului, cu factura mea si cu mai ce? daca el isi transporta singur produsul cu masina...? daca nu fac vamuire si ii emit factura cu TVA, el mai poate recupera apoi TVA-ul platit de la statul roman?
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: export marfa rep.Moldova

#6 Mesaj de balazse »

Din pacate nu prea am mare experienta pe partea de vamuire, poate alti colegi de pe forum te pot ajuta, dar cel mai bine este sa te adresezi vamei interioare si sa informezi exact despre procesul care trebuie efectuat.

Scrie răspuns