TVA si taxe vamale achitate in cont garantie vamala

Mesaj
Autor
zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

TVA si taxe vamale achitate in cont garantie vamala

#1 Mesaj de zavadovschio »

Buna ziua,

In luna ianuarie am un DVI cu marfa CHINA, produse pentru care Vama a considerat ca se incadreaza la un cod tarifar cu taxa vamala (desi anterior am mai importat produsele respective si au acceptat incadrarea la alt cod tarifar pentru care nu se platea taxa vamala).
Astfel, am DVI pe 10.000 usd pentru care am platit doar TVA in vama (fara taxe vamale) si o plata intr-un cont de garantie vamala pentru taxa vamala si diferenta TVA in vama 360 lei, urmand sa mi se comunice in scris daca in urma evaluarii produselor de catre ANAF daca se va executa garantia sau nu. In luna martie, am primit raspuns de la ANAF ca produsele trebuiau declarate la codul tarifar cu taxa vamala si ca se va executa suma platita in contul de garantie. Cum sa inregistrez in contabilitate suma platita ca garantie executata, avand in vedere ca receptia produselor s-a facut in baza DVI care nu include Taxa vamala si diferenta de TVA in vama achitata ca garantie.
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TVA si taxe vamale achitate in cont garantie vamala

#2 Mesaj de paturcai »

Treceti pe 635 acea "garantie"
Probabil ca la Ianuarie acea garatie ati inregistrat-o: 473/2678 = 5121/5311
Mergeti in Banca in luna asta (APrilie) si adaugati pe data de 01.04. :
La nr. document puneti numarul documentului din Ianuarie, apoi: minus473/2678 = minus5121/5311, salvati
Adaugati inca o operatiune:
635 = 5121/5311 iar la explicatie scrieti GARANTIE TVA IN VAMA
Sau:
635 = 446 GARANTIE IN VAMA
446 = 5121/5311
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: TVA si taxe vamale achitate in cont garantie vamala

#3 Mesaj de zavadovschio »

Multumesc frumos pentru raspuns. Pana la urma nu am mai cuprins in decontul de TVA suma platita ca garantie la TVA, asa cum aveam recomandare de la finante. Voi pune suma pe 635.

soltano
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 23, 2015 11:24 am

Re: TVA si taxe vamale achitate in cont garantie vamala

#4 Mesaj de soltano »

Stimati colegi, oare ma puteti ajuta cu niste indrumari? Am primit niste mingi din strainatate pt care avem de platit in vama comision vamal si tva, am 2 facturi. 1. comision de drepturi vamale 99,96 ron (fact cu tva ) si 2. factura de tva 72 ron. Ma ajutati va rog sa fac inregistrarile contabile?

Scrie răspuns