Faceti orice document PDF sa fie editabil chiar...gratis

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Faceti orice document PDF sa fie editabil chiar...gratis

#1 Mesaj de paturcai »

Primim de multe ori documente in format PDF si-am vrea sa adaugam sau sa modificam.
Sigur, exista Office 2016 care poate sa transforme un PDF in WORD ca sa-l putem edita si apoi reconverti in PDF. Contra cost (ca licenta de Office de la Microsoft, nu este gratuita).
Exista extensii gratuite pentru Office-2016 in Chrome. Adevarat!
Dar nicaieri nu am gasit ca documentul pe care-l primim in PDF sa poata fi transformat intr-un formular editabil sau pe care sa-l "completam" numai in anumite locuri.
Exemplu:
Descarcam in format PDF formularul 010 de pe pagina ANAF si ne-ar fi mult mai simplu daca am putea sa pastram acel formular de la sursa, iar noi sa putem scrie/edita NUMAI in anumite locuri (denumire, codu fiscal, adresa, etc).
Exista o extensie in CHROME care face acest lucru, si inca ceva in plus: (extensia se numeste PDFescape)
De ce sa ne chinuim noi sa descarcam formularul cu pricina si sa nu-i spunem acelei extensii adresa, extensia importa acel formular iar noua ni se da posibilitatea sa creem un formular EDITABIL, adica sa scriem in acele locuri fara sa "deranjam" formatul documentului original.
Nu trebuie sa va inregistrati.
Retineti!
NUMAI DOCUMENTELE CARE SUNT IN FORMAT PDF POT FI TRANSFORMATE.
Dupa ce incarcam formularul din calculator (sau dam adresa DE UNDE sa ia formularul), ni se deschide o fereastra in partea stanga unde vom avea mai multe butoane (pentru adaugare text, iar pe acolo avem FORM FIELD-creare caseta pentru formular<---asta ne intereseaza cel mai mult)
Succes!

Iata cum se face:
https://www.youtube.com/watch?v=RTzZtTwHlto
Ultima oară modificat Mie Iun 08, 2016 8:44 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Faceti orice document PDF sa fie editabil chiar...gratis

#2 Mesaj de balazse »

Anumite optiuni se regasesc deja si in Adobe Reader, iar in Adobe Reade DC deja este mult mai usor.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Faceti orice document PDF sa fie editabil chiar...gratis

#3 Mesaj de paturcai »

Anumite optiuni.....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns