Reglare diferenta pret produs achizitionat

Mesaj
Autor
barogam
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 2:15 pm

Reglare diferenta pret produs achizitionat

#1 Mesaj de barogam »

Buna,
Am urmatoarea situatie:in luna aprilie am o factura de achizitie ingrasamant, cantitate de 16250kg la pretul unitar de 2.4 euro.In luna iunie furnizorul realizeaza ca a gresit pretul de facturare, pretul corect fiind de 4.9 euro, nu 2.4 euro.Asadar , in luna iunie furnizorul imi emite o factura pentru diferenta de pret si anume 1x40625euro(40625euro reprezentand exact cantitatea de 16250kgX2.5euro).
Bun, prima factura, prin care am facut receptia ingrasamantului am inregistrat-o pe 3028.
Cum inregistrez cea de-a 2 factura(nu pot face inregistrare de 16250kgX2.5euro, asta ar insemna sa-mi adaug in plus cantitate de 16250kg din ingrasamantul respectiv, doar ca la alt pret, rezultand apoi la stocuri 16250kg la pret de 2.4 euro si 16250kg la pret de 2.5 euro, cand eu, de fapt, am 16250kg la pret de 4.9 euro)?!
Cum fac sa cresc valoarea unitara a ingrasamantului respectiv, a.i. dupa ce inregistrez ce-a de a 2-a factura, mie sa-mi apara stocul 16250kgx4.9 euro?

Va multumesc frumos! :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare diferenta pret produs achizitionat

#2 Mesaj de tomac »

Operați a doua factură așa:
- la curs puneți cursul și cursul facturii similar cu cel al facturii inițiale
- prima linie operați o stornare a întreții cantități facturate inițial cu prețul inițial de 2,4 EUR
- a doua linie operați cantitatea inițială (pozitiv) cu noul preț de 4,9 EUR.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barogam
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 2:15 pm

Re: Reglare diferenta pret produs achizitionat

#3 Mesaj de barogam »

Multumesc frumos de raspuns! :)
Am omis insa sa fac o specificare, care ne cam da rezultatele peste cap.Din marfa achizitionata s-a si dat in consum parte din ea(aprox 4500 kg) in luna aprilie.BC a fost facut conform cunostintelor de la momentul respectiv si anume la pretul de 2.4 euro.Am inteles ca acum, in 15 iunie ar trebui sa mai fac un BC care sa regleze diferenta de pret pentru cantitatea data in consum atunci, deci un BC pe diferenta de pret.
Deci, cred ca varianta de stornare pe prima pozitia a cantitatii de 16250kg la pretul de 2.4 euro si inregistrarea corecta pa a 2-a pozitie la pretul corect de 4.9 euro nu functioneaza in cazul meu.Trebuie sa tin cont si de BC din luna aprilie.
Imi cer scuze ca nu am anuntat si aceasta chestiune de la inceput!
Cam incalcita situatia, dar cumva trebuie sa se poata face astfel incat sa fie totul corect, in ordinea succesiunii datelor!

Va multumesc din suflet! :roll: :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare diferenta pret produs achizitionat

#4 Mesaj de tomac »

Nu e nevoie.
Se poate rezolva și problema asta în două feluri.
Eu vă propun aceiași soluție, dar cu 4 linii introduse
1. Pe tip materiale consumabile operați cu minus cantitatea din stoc cu prețul de 2,4 EUR
2. Pe tip nedefinit, cu minus, cantitatea deja consumată din acea intrare tot cu prețul de 2,4 EUR și cu cont 6028
3. pe tip materiale consumabile cu plus cantitatea de la punctul 1 dar cu noul preț de 4,9 EUR
4. pe nedefinit, cu plus, cantitatea deja consumată (de la punctul 2) dar cu prețul nou și cu 6028 la cont.
Mai există o soluție, dar e mai simplă asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barogam
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 2:15 pm

Re: Reglare diferenta pret produs achizitionat

#5 Mesaj de barogam »

Multumesc frumos!!!
Am operat exact dupa instructiuni se pare ca e totul reglat, am cantitatea ramasa pe stoc la pretul unitar de 4.9 euro.
Singura chestiune la care m-am impotmolit este cursul valutar.E normal ca la factura din iunie sa trec cursul valutar de la data receptiei, nu? La cursul facturii am trecut cursul facturii valabil pentru iunie, dar observ ca Saga tine cont de cursul receptiei, ceea ce pare si normal, altfel nu as putea sa scad acum acele pozitii la cursul de iunie, mi-ar aparea diferenta?!

O zi tare frumoasa si numai bine! :roll: :roll: :roll:

Scrie răspuns