furnizori cu TVA la incasare si firma mea cu tva normal

Mesaj
Autor
neamtc
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 07, 2014 4:56 pm

furnizori cu TVA la incasare si firma mea cu tva normal

#1 Mesaj de neamtc »

1.Am o problema, firma este platitoare de tva normala, am furnizori cu TVA la incasare deci deduc TVA doar la plata facturilor acestor furnizori, nu stiu unde trebuie sa bifez acesti furnizori pentru ca in jurnalul de TVA la cumparare imi apar si acesti furnizori cu TVA deductibil nu imi este operat TVA pe cont 4428.TP si nu apare in coloana separata, va rog un ajutor
2.Firma am inregistrat-o in SAGA in luna aceasta si in balanta a avut sold in 4428.TP iar la generare TVA imi face operatia 4426=4428TP , dar aceasta suma trebuie sa imi ramana acolo , ceva nu am facut bine, ci ma poate ajuta va rog

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: furnizori cu TVA la incasare si firma mea cu tva normal

#2 Mesaj de fagarasa176 »

1. Hai sa o luam cu inceputul.
Cand introduci prima oara o factura de la un furnizor nou, la introducere furnizor SAGA verifica si daca este cu tva la incasare sau nu.
In momentul cand introduci factura daca furnizorul este cu tva la incasare SAGA pune automat bifa pe coloana "TVAI" - tva la incasare.
De altfel puteti verifica si NC generata la factura in cauza
In concluzie verificati ca la facturile pe care dvs "le acuzati" de neincasare sa fie bifa pusa.
2.
neamtc scrie:iar la generare TVA imi face operatia 4426=4428TP
Cred ca a'ti vrut sa spuneti la inchidere TVA, corect?
NC respectiva se genereaza daca in luna a'ti platit un furnizor care este cu TVA la incasare
Deci verificati ce plati au fost facute
De ce sa ramana in 4428TP?
Da'ti un motiv
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

neamtc
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 07, 2014 4:56 pm

Re: furnizori cu TVA la incasare si firma mea cu tva normal

#3 Mesaj de neamtc »

Multumesc pentru sfat , dar nu stiu unde se pune bifa TVAI, si eu am zis ca ramane in 4428.TP soldul pentru ca nu s-au platit facturile

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: furnizori cu TVA la incasare si firma mea cu tva normal

#4 Mesaj de fagarasa176 »

neamtc scrie: si eu am zis ca ramane in 4428.TP soldul pentru ca nu s-au platit facturile
Asa si trebuie
Daca facturile de la societati care sunt in sistem nu au fost platite tva'ul trebuie sa se regasesca in 4428.tp
neamtc scrie:nu stiu unde se pune bifa TVAI,
In meniul Operatii-->Intrari--> in partea de sus dupa ce adugati factura imediat dupa campul "Furnizor", pe coloana "TVAI" este o casuta unde trebuie pusa bifa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns