inventar faptic intr-o gestiune noua

Mesaj
Autor
szabol733
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 01, 2014 12:45 pm

inventar faptic intr-o gestiune noua

#1 Mesaj de szabol733 »

Buna ziua,
asa avea o intrebare. Cum introduc in Saga un stoc faptic/real intr-o noua gestiune, fara sa introduc articol cu articol. Ideea este ca la articole am reusit sa preiau un fisier xls din vechea gestiune, dar fara pret unitar si fara cantitate. Noul contabil mi-a sugerat sa fac un stoc faptic/real si sa incep noua gestiune cu el. Dar nu stiu cum...cum sa introduc produsele in program? sub forma de inventar (si asta cum se face?) sau sub forma de receptie. Multumesc, astept un raspuns.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inventar faptic intr-o gestiune noua

#2 Mesaj de paturcai »

Nu spunti esentialul: aveti sau nu stoc valotic in balanta.
Aveti!
La Administrare societati cand fereastra se deschide aveti un buton (sub preluare date contabile/balanta) care va permite sa preluati dintr-un fisier XLS stocurile si cantitativ si valoric.
Dupa preluare, mergeti la INVENTARIERE pe care o gasiti in Situatii-Listari----->Alte operatii si acolo in partea de sus alegeti sa faceti inventarul FAPTIC la o anumita data. In ecranul de jos treceti la cantitati - pe coloana aferenta - cantitatile reale. Validati.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

szabol733
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 01, 2014 12:45 pm

Re: inventar faptic intr-o gestiune noua

#3 Mesaj de szabol733 »

Bun, perfect de-acord pana aici. Am incercat tot ceea ce mi-ati zis, dar imi apar ceva erori si voi atasa imagini.
Nu am punctat tot pentru ca despre asta e vorba. Am creat o noua firma-clona sau mai bine zis o firma-test cu aceeasi denumire, curata, fara gestiune si balanta de la cea veche. Eu vreau sa fac un inventar faptic si sa il introduc si din mai sa incep totul curat in gestiune ca sa nu mai am treaba cu "problemele" vechii gestiuni.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inventar faptic intr-o gestiune noua

#4 Mesaj de paturcai »

Nu puteti sa atasati imagini decat daca le publicati fie pe Onedrive fie pe Gdrive si puneti legatura ca sa se poata vedea.
Faceti altceva:
preluati (mai putin stocurile) de la o anumita data intr-o noua firma.
Stocurile le veti prelua ulterior din EXCEL.
Exista un exemplu de preluare a unei baze de date veche intr-una noua pe site-ul SAGA "vorbita" de catre colegul SeptimiuV.
http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php?vi ... l1eAnPjIQ8
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

szabol733
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 01, 2014 12:45 pm

Re: inventar faptic intr-o gestiune noua

#5 Mesaj de szabol733 »

Va multumesc tare mult pentru sfat! Il voi urma, iar daca mai am intrebari...revin. O zi buna!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inventar faptic intr-o gestiune noua

#6 Mesaj de paturcai »

Reveniti :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns