Datele personale comunicate ANAF-lui

Mesaj
Autor
gheorghem306
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:02 pm

Datele personale comunicate ANAF-lui

#1 Mesaj de gheorghem306 »

Buna ziua,
Asi dori un sfat.
In 19.05.2017 am fost la ANAF ILFOV sa rezolv pentru 3 firme urmatoarele :
1. Transmiterea de titluri executare , somatii ... on-line.
2. Obtinere CIF punct de lucru cu peste 5 salariati
3.Transfer societate la Bucuresti de la Suceava
Am depus cerere pentru fiecare , cu nume , prenume , numar telefon si adresa de e-mail ( personale ). Inca nu am primit vreun raspuns ca s-a rezolvat ceva , azi 30.05.2017.
Incepand cu 23.05.2017 inclusiv azi sunt sunata de diverse persoane ce reprezinta firme de :contabilitate, tipografie, papetarie, consultanta financiara,consultanta fiscala , avocatura societati,case de marcat, agenti de Bursa,ce acorda credite, ce "obtin" fonduri europene si de alte tipuri , ce obtin credite / lesing-uri ,etc, sa intrebe daca societatea ce a obtinut CIF pe punctul de lucru are nevoie de ......Persoanele care suna habar nu au despre ce vorbesc :
- Oferta casa de marcat la firma transport rutier de marfa international.
- Oferta inregistrare la ANAF firma noua ( 010 , platitor tva ).
Ei stiu ca daca obtii CIF trebuie sa fie neaparat firma noua.
Este evident ca numarul de telefon a fost preluat din documentele depuse in 19.05.2017 ( referirea la numele societatii si CIF nou a fost a tuturor celor ce au sunat ).
Ce pot face sa nu mai fiu deranjata ? Cum ii pot " trage de urechi " pe cei de la ANAF ?
Ma gandesc ca poate nu au facut-o chiar intentionat ( au inscris datele pe site , care este public - desi eu nu am gasit nimic) dar nu este normal sa fim atentionati ca datele PERSONALE vor deveni publice ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Datele personale comunicate ANAF-lui

#2 Mesaj de balazse »

Poti incerca sa faci aici o "reclamatie":
https://www.anaf.ro/asistpublic/

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Datele personale comunicate ANAF-lui

#3 Mesaj de zaineal »

nu stiu sa spun unde, cred ca in explicatiile lui 010, am citit ca persoana imputernicita daca-si completeaza datele de contact personale, este deacord sa-i fie facute publice

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Datele personale comunicate ANAF-lui

#4 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheM306
Fa o verificare pe link-ul de mai jos, si daca acolo apar datele atunci cum zice si ZaineaL sunt date publice.
http://www.mfinante.ro/agenticod.html?pagina=domenii

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Datele personale comunicate ANAF-lui

#5 Mesaj de zaineal »

nu doar de acolo, isi da seama , am o clienta căreia am scris pe declaratiile depuse nr meu, am zis ca oricum se sperie sa primeasca tel de la anaf, macar sa ma sune pe mine daca vor ceva .... si de atunci cei de la statistica m-au sunat pe mine, recuperatori de-ai firmei, m-au sunat pe mine ... iar pe mfinante nu apare nr meu.

Scrie răspuns