schimbare din SRL in CMI

Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

schimbare din SRL in CMI

#1 Mesaj de antocia618 »

Buna ziua, am urmatoarea problema si nu stiu cum sa procedez sa fie corect, de aceea va rog sa ma ajutati .
Un SRL , cu activitate de stomatologie nu mai desfasoara activitate si persoana respectiva a trecut pe CMI.
1. Problema consta in faptul ca cu o luna inainte de a trece pe CMI a facut un credit la banca pe SRL pentru achizitionarea unui aparat medical si nu stiu cum sa procedez cu ratele si dobanda deoarece aparatul va fi folosit pe CMI, ar trebui sa vand acest aparat la CMI , dar cheltuielile cu dobanda si ratele sa le refacturez?
2.Nu cred ca este corect sa refacturez si aparatul pentru a nu inregistra venituri si a plati impozit de 3%, fiind microintreprindere.
3.Pana la incheierea contractelor de utilitati pe Cmi este corect sa le refacturez?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare din SRL in CMI

#2 Mesaj de balazse »

1. O data ce le-ai vandut/facturat echipamentul, cum sa ii mai facturezi dobanda si rata? :shock:
3. Sa refacturezi pe baza a ce? Cine este proprietarul imobilului?

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: schimbare din SRL in CMI

#3 Mesaj de antocia618 »

Problema este ca inca nu le-am vandut ,, intrebam cum este corect sa procedez.

Cheltuielile sa le refacturez pe baza facturilor pe care le primesc pe SRL , si care nu mai desfasoara activitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare din SRL in CMI

#4 Mesaj de balazse »

Totusi pe baza a ce doresti sa refacturezi?
Daca s-a stiut ca se va trece de pe SRL pe CMI, de ce s-a mai luat credit pe SRL?
Ceea ce mai poti face este sa il dai in chirie la CMI, dar ar trebui sa decizi ce doresti sa descrii cum te-ai gandit si poate venim cu pareri daca este bine sau nu.

Scrie răspuns