vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta client

Încuiat
Mesaj
Autor
sanduc36
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 26, 2013 12:28 pm

vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta client

#1 Mesaj de sanduc36 »

Nu mi se pare normala discutia. Am dorit sa aflu de ce e asa si nu e asa. Nu vroiam nici sa imi explice ea mie contabilitate nici eu ei

Ar trebui sa schimbati oamenii de la asistenta cu unii mai competenti si care sa poata remedia anumite intrebari.

Nu imi spuneti ca e asistenta ca si cost mic si de aceea se intampla asta. Pt ca daca internetul e 20 de lei si iti promite o anumita viteza ce daca merge 2 saptamani din 4 dvs ziceti asta e, costa 20 de lei?!

Mi se pare lipsa de respect, mai ales ca au mai fost discutii in 2012,2014 si eu cred ca este corect ca mine, daca ar fi fost corect ca dvs imi raspundea art x din codul fiscal prevede asta





Carmen Sandu <contecs@gmail.com>
12:17 (Acum 1 oră)

către Saga
Buna ziua

Am inregistrarea
635 = 401 105.29
4426 = 401 21.06
tva deductibilitate 50% - 635 =4426 10.53
Intrebarea este care este valoare corecta a ch nedeductibile?
Multumesc


Buna ziua,


Verificati in inchidere de luna-pagina “impozit pe profit”.

Cu stima,
Cristina Schiopu
Asistenta clienti

SAGA Software
021 30 800 60; 031 413 40 30
http://www.sagasoft.ro



Carmen Sandu <contecs@gmail.com>
12:59 (Acum 23 de minute)

către Office
Buna ziua

Am verificat dar suma care e trecuta este de 57.91 lei, suma care nu mi se pare corecta ar fi trebuit sa fie 52,645 (105.29/2) + 10.53 adica 63.175 lei

Am sesizat la asta ca nu am avut decat o operatiune dar asa face la toate inreg facute cu N50.

Imi puteti spune daca fac eu ceva gresit? Deoarece aici am o suma mica dar am si sume f mari si acolo o eroare de 9.5% poate insemna mult


Multumesc frumos

Office - Saga Software
13:05 (Acum 19 minute)

către mine
Buna ziua,

Programul procedeaza corect.

Cu stima,
Cristina Schiopu
Asistenta clienti

SAGA Software
021 30 800 60; 031 413 40 30
http://www.sagasoft.ro

Carmen Sandu <contecs@gmail.com>
13:13 (Acum 9 minute)

către Office
Eu nu v-am spus ca ati facut ceva gresit.

De cate ori va intreb ceva raspundeti cu aceasta atitudine

V-am intrebat daca procedez eu gresit imi puteati spune ca da si ca se calculeaza cf....

De ce aveti atitudinea asta? Dandu-mi o explicatie argumentata pot argumenta si eu mai departe in fata controlului.

In cazul in care controlul spune ca nu este ok va puteti asuma penalitatile?

Va rog sa imi transmiteti si mie datele de contact al administratorului societatii SAGA SOFTWARE.

Multumesc

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

(3) În cadrul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile unui vehicul, cum sunt: impozitele locale, asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto, inspecțiile tehnice periodice, rovinieta, chiriile, partea nedeductibilă din taxa pe valoarea adăugată, dobânzile, comisioanele, diferențele de curs valutar înregistrate ca urmare a derulării altor contracte decât cele de leasing. În cazul cheltuielilor reprezentând diferențe de curs valutar înregistrate ca urmare a derulării unui contract de leasing, limita de 50% se aplică asupra diferenței nefavorabile dintre veniturile din diferențe de curs valutar/veniturile financiare aferente datoriilor cu decontare în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, și cheltuielile din diferențe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente.

Aplicarea limitei de 50% pentru stabilirea valorii nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal se efectuează după aplicarea limitării aferente taxei pe valoarea adăugată, respectiv aceasta se aplică și asupra taxei pe valoarea adăugată pentru care nu s-a acordat drept de deducere din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată.

Exemplul 1. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreținerea și reparațiile aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activității economice

- cheltuielile cu întreținerea și reparațiile - 2.000 lei

- partea de TVA nedeductibilă - 200 lei

- baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreținerea și reparațiile - 2.200 lei (2.000 + 200)

- valoarea nedeductibilă a cheltuielilor cu întreținerea și reparațiile - 2.200 x 50% = 1.100 lei.

Exemplul 2. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilul aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activității economice

- cheltuieli privind combustibilul - 1.000 lei

- partea de TVA nedeductibilă - 100 lei

- baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor privind combustibilul - 1.100 lei (1.000 + 100)

- valoarea nedeductibilă a cheltuielilor privind combustibilul - 1.100 x 50% = 550 lei.


Dupa cum vedeti se face 50% din TVA nedeductibil, nu 50% din TVA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#3 Mesaj de tomac »

Ce nu înțelegeți dvs e altceva. Asistența se acordă exclusiv pentru probleme de funcționare a programului.
Dacă dvs.considerați că programul nu procedează corect, conform prevederilor legale indicați ce anume nu face bine și ce norme sunt încălcate. Că nu știți și întrebați de ce face programul așa, e o chestiune ce nu ține de asistența pe care SAGA se obligă să o furnizeze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#4 Mesaj de stroer1948 »

Raspunsul primit de la asistenta a fost profesionist si la subiect.
Nu asistenta ar trebui sa va dea o explicatie ca de ce e asa si nu e altfel, ci cunostintele dvs ar trebui sa va confirme sau sa va infirme ca programul aplica corect normele legale.
Cum a spus si tomac, asistenta se refera strict la functionalitatea programulul. Adica, vindeti un produs cu 100 de lei + tva 19 %, iar programul completeaza 2 lei la TVA in loc de 19, atunci e o problema la program. Altfel, daca pune 19 lei si vi se spune ca este corect, dar. dvs. insistati ca de ce e 19 si nu e 24, atunci nu cred ca mai e de datoria asistentei sa va dea copy paste din codul fiscal sa va convinga de faptul ca 19% este cota corecta.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#5 Mesaj de Administrator »

Mai sunt persoane care apeleaza la asistenta pentru ca nu cunosc regementarile dar, intr-un final, inteleg cu ce ne ocupam noi.
...si mai este Carmen. :D

sanduc36
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 26, 2013 12:28 pm

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#6 Mesaj de sanduc36 »

mantogp va multumesc de raspuns

sanduc36
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 26, 2013 12:28 pm

Re: vi se pare normala discutia cu dsoara de la asistenta cl

#7 Mesaj de sanduc36 »

si asta e mai exista si Carmen care e mai proasta si nu stie reglementarile... asta e va rog sa ridice piatra primul care le stie pe toate.

Încuiat