contracte cesune

Mesaj
Autor
berindes
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 14, 2009 12:00 am

contracte cesune

#1 Mesaj de berindes »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste contracte de cesiune.
Am semnat cu un client(care are o datorie catre societatea noastra in valoare de 100 000 ron) 2 contracte de cesiune in valoare de 500 000 ron.Va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile avand in vedere ca suma incasata depaseste datoria ce trebuie stinsa. Va multumesc

Societatea A( cedent) cesioneaza catre societatea B(cesionar) doua contracte in valoare de 500 000 ron in data de 15.06.2017 . Totodata societarea A are o datorie mai veche catre societarea B de 100 000 ron( din acest motiv sau semnat aceste contracte de cesiune).
In data de 01.07.2017 se incaseaza de la firma C o suma de 160.000 ron din care se stinge datoria de 100.000 si raman 60. 000 care trebuie sa-i inregistrez pe un cont de venituri. Din sumele incasate mai trebuie sa platesc platesc 100.000 ron materiale pentru efectuarea serviciilor cesionate si se va efectua plata catre furnizor de catre societarea B.
Restul de bani incasati se imparte astfel : 140 000 ron ii revin societatii A care a efectuat o parte din servicii din aceste contracte de cesiune si restul de 100 000 ron revine societatii B care de asemenea a efectuat prestari servicii pentru a duce la bun sfarsit lucrarile din aceste contracte.(Ambele societati sunt cu TVA normal)
Va rog inregistrari contabile din perspectiva firmei B
Va multumesc
Ultima oară modificat Mie Aug 09, 2017 12:34 pm de către berindes, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contracte cesune

#2 Mesaj de tomac »

Cine ce cesionează? Descrieți puțin mai detaliat speța. Este foarte succint descrisă și pentru a primi un răspuns ar trebui să mergem pe ghicite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

berindes
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 14, 2009 12:00 am

Re: contracte cesune

#3 Mesaj de berindes »

Societatea A( cedent) cesioneaza catre societatea B(cesionar) doua contracte in valoare de 500 000 ron in data de 15.06.2017 . Totodata societarea A are o datorie mai veche catre societarea B de 100 000 ron( din acest motiv sau semnat aceste contracte de cesiune).
In data de 01.07.2017 se incaseaza de la firma C o suma de 160.000 ron din care se stinge datoria de 100.000 si raman 60. 000 care trebuie sa-i inregistrez pe un cont de venituri. Din sumele incasate mai trebuie sa platesc platesc 100.000 ron materiale pentru efectuarea serviciilor cesionate si se va efectua plata catre furnizor de catre societarea B.
Restul de bani incasati se imparte astfel : 140 000 ron ii revin societatii A care a efectuat o parte din servicii din aceste contracte de cesiune si restul de 100 000 ron revine societatii B care de asemenea a efectuat prestari servicii pentru a duce la bun sfarsit lucrarile din aceste contracte.(Ambele societati sunt cu TVA normal)
Va rog inregistrari contabile din perspectiva firmei B
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contracte cesune

#4 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze, dar tot nu e clar.
Ce contracte cesionează A? Cesionează o creanță certă? Că altceva nu văd cum ar cesiona o promisiune. Nu are cum să cesioneze și să contabilizeze cesiunea unui contract pentru care nu a emis facturi. A poate cesiona o creanță provenită dintr-o relație comercială cu un terț sau un împrumut acordat unui terț. Dacă e vorba că A are încheiat un contract pe care vrea să-l cedeze lui B nu avem cum să discutăm despre vreo cesiune ce să și fie contabilizată.
Ce calitate are C? Ce datorie și de ce o parte din sumă se trece pe venituri? Despre ce materiale și ce relevanță au acestea în contextul unei discuții strict despre cesiuni de creanță?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

berindes
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 14, 2009 12:00 am

Re: contracte cesune

#5 Mesaj de berindes »

Eu trebuie sa inregistrez notele contabile pt. soc B.
Societatea A a semnat doua contracte prestari servicii cu doua institutii pe care nu a putut sa le duca la bun sfarsit din cauza unor datorii.
Totodata firma A are o datorie si catre societatea B de 100.000 ron.(pt a stinge aceasta suma sau semnat aceste contracte cesiune)
Va citez Obiectul cesiunii din unul din contracte:
"Cedentul transmite cesionarului creanta a carei valoare totala este de 200 000 fara TVA pe care o detine asupra debitorului cedat, (institutia), potrivit contractului de executie lucrari nr .../data...
Aceste doua contracte cuprind o parte de prestari servicii ce vor fi efectuate de societatea A si o parte de societatea B(materialele consumabile vor fi platite de catre soc B din sumele incasate de la institutii)
Societatea A a emis facturile catre institutii si le-a incasat societarea B conform contractelor de cesiune.
Din prima suma incasata pot sa sting datoria de 100 000ron

461=4111 100 000
Dar suma incasata este mai mare decat suma datorata.
Aici este intrebarea :
Cum inregistrez aceste sumele incasate dupa stingerea datoriei?
Din sumele incasate am facut plati catre societatea A pt serviciile efecuate
462=5121...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contracte cesune

#6 Mesaj de tomac »

Mai am o întrebare :)
B în ce calitate a executat lucrări? În ce calitate în raport cu beneficiarul lucrărilor a achiziționat materiale și le-a și consumat?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

berindes
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 14, 2009 12:00 am

Re: contracte cesune

#7 Mesaj de berindes »

Cred ca in calitate de prestator de servicii,si cred ca ar trebui sa se emita o factura de catre societatea B catre societarea A(lucrarile efectuate plus materialele consumate ) pt a se putea plati TVA aferent. Intre beneficiarul lucrarilor si societatea B nu exista nici un raport doar se incaseaza sumele facturate de catre societatea A si cesionate catre firma B.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contracte cesune

#8 Mesaj de tomac »

Atunci mă tem că: B poate doar prelua creanța cesionată de A, dar orice cheltuială angajată în legătură cu contractul încheiat de A cu beneficiarul lucrării va fi tratată ca o cheltuială nedeductibilă fiscal. La fel și TVA.
Asta pentru că B nu obține venituri din activitatea economică, nu are nici o relație cu beneficiarul lucrării și nici o calitate în raport cu acesta.
Simpla cesiune a creanței nu-l transformă pe B noul executant al lucrării.
Contabilizarea e simplă:
461=754 cu suma integrală a cesiunii, pentru că înțeleg că B doar primește cesiunea fără a achita ceva pentru ea sau dacă e prevăzut că în contul datoriei lui A către B, A cesionează creanța, atunci
461=%
.......4111.analitic A
.......754....diferența
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: contracte cesune

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Mama ce durere de cap m'a luat :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: contracte cesune

#10 Mesaj de septimiuv »

Bagă o pălincă :roll:

Scrie răspuns