angajare medic

Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

angajare medic

#1 Mesaj de antocia618 »

Va rog un sfat in urmatorul caz: o clinica medicala doreste sa angajeze un medic pentru a face consultatii doar atunci când sunt programari si sa-l plateasca in functie de numarul de consultatii, (nu stiu cum sa întocmesc contractul de munca sa fie corect , sa trec cu timp partial, la programul de lucru trec inegal, ore pe luna nu pot ca nu stiu cate vor fi , iar la salariu la fel. Ce sfat imi dati?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: angajare medic

#2 Mesaj de herganiec »

Îi stabiliți o normă de lucru măcar aproximativ (2ore/zi sau 1oră/zi de exemplu) timp parțial, programul de lucru inegal (daca credeți că e cazul lucru în schimburi mă gândesc dar tot trebuie să puneți de la .. la... ) și semnează condica de prezență. Referitor la salariu... daca e cu norma 2 ore/zi, de ex 1450/4 = 363lei tot trebuie să i se acorde în lună, iar dacă e plătit suplimentar in funcție de nr consultații calculați suma (după criteriile dvs) și o puneți pe alte venituri. Atenție ! nu are voie să facă ore suplimentare.
Nu văd altă posibiltate.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns