calcul vechime in munca

Mesaj
Autor
stancal852
Mesaje: 33
Membru din: Joi Feb 12, 2009 12:00 am

calcul vechime in munca

#1 Mesaj de stancal852 »

Cum calculez vechimea in munca?-rog daca este posibil o formula.....
Am nevoie de vechime in munca a unui angajat pentru completarea adeverintei de vechime.
Multumesc.
Ultima oară modificat Lun Mar 26, 2018 9:57 pm de către stancal852, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: calcul vechime in munca

#2 Mesaj de herganiec »

1. Sectorul privat
Sporul pentru vechime se aplica numai daca este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In practica, se folosesc urmatoarele transe de vechime :
a) pentru o vechime intre 3 si 5 ani se acorda un spor de vechime de 5% din salariul de baza;
b) pentru o vechime intre 5 si 10 ani se acorda un spor de vechime de 10% din salariul de baza;
c) pentru o vechime intre 10 si 15 ani se acorda un spor de vechime de 15% din salariul de baza;
d) pentru o vechime intre 15 si 20 ani se acorda un spor de vechime de 20% din salariul de baza;
e) pentru o vechime mai mare de 20 ani se acorda un spor de vechime de 25% din salariul de baza.

2. Sectorul bugetar
Tranșele de vechime în muncă în funcție de care se acordă cele 5 gradații, precum și cotele procentuale corespunzătoare acestora, calculate la salariul de bază avut la data îndeplinirii condițiilor de trecere în gradație și incluse în acesta, sunt următoarele:
a) gradația 1 - de la 3 ani la 5 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază prevăzut în anexele la prezenta lege cu cota procentuală de 7,5%, rezultând noul salariu de bază;
b) gradația 2 - de la 5 ani la 10 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
c) gradația 3 - de la 10 ani la 15 ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
d) gradația 4 - de la 15 ani la 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază;
e) gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: calcul vechime in munca

#3 Mesaj de ferenta »

@stancal852
Cel mai sigur este ca persoana respectivă care dorește să își știe vechimea în muncă acumulată, să solicite de la Casa de Pensii un stagiu de cotizare!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: calcul vechime in munca

#4 Mesaj de stanescue961 »

Bine v-am regasit!Si pentru ca suntem in prag de sarbatori sfinte,va urez sa aveti parte de bucurii multe......si mii de realizari.poate ma ajuta si pe mine cineva:Care este cea mai mica suma pe care o pot platii,la pilonul 22/pensie privata?Si catre cine se plateste?Va multumesc.

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: calcul vechime in munca

#5 Mesaj de stanescue961 »

Offf ,e rau sa fii grabit.In loc sa scriu pilonul 2 am scris 22.Se mai poate platii sanatatea pe baza CNP ?.Multumesc./,vorbesc de cei care nu sunt angajati

Scrie răspuns