eroare actualizare program

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

eroare actualizare program

#1 Mesaj de saucan »

Buna ziua,am actualizat programul cu versiunea 3.0495 si s-au produs multe erori ,cel putin la listarea balantei apar clasele 6 si 7 neinchise inclusiv in anii precedenti si pt toate firmele.Ce pot face ?Multumesc

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: eroare actualizare program

#2 Mesaj de ferenta »

Sper că înainte de actualizare ai respectat mesajul pe care îl primim de la SAGA si anume:

Atentie
Inainte de instalare, faceti o copie de siguranta la tot directorul programului existent, pentru a putea reveni in cazul unor probleme la update. De obicei, directorul programului are calea:
"C:\SAGA C.3.0" pentru programul SAGA C

Instalarea noii versiuni se face in acelasi director in care a fost instalata versiunea anterioara.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: eroare actualizare program

#3 Mesaj de saucan »

In fisierul actualizari am actualizarea de ieri si ultima actualizare din data de 29.12.2017.Ieri am verificat balanta pe decembrie si era ok,apoi am devalidat luna sa caut ceva si azi am observat ca apar erorile ,ce pot face ?multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare actualizare program

#4 Mesaj de balazse »

Mai sus ti s-a spus ce trebuie sa faci. Scuze, dar ce nu era clar in cele mentionate de FerentA?

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: eroare actualizare program

#5 Mesaj de saucan »

Am efectuat o restaurare a bazei de date ultima salvare a fost pe 03.01 dar tot asa apare . Adica pot actualiza programul cu penultima versiune ? Imi cer scuze daca nu v am inteles .

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare actualizare program

#6 Mesaj de tobosv790 »

Restaurezi dintr-o baza de date"mai" anterioara. Penultima , daca vrei. Dar pierzi datele introduce intre cele 2 salvari ale bazei de date.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: eroare actualizare program

#7 Mesaj de saucan »

Asa am facut dar nu s a rezolvat . Am trimis email la Saga

barbup
Mesaje: 53
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: eroare actualizare program

#8 Mesaj de barbup »

Am actualizat programul saga c ultima versiune. La meniul Intari nu mai apare ultima coloana "data document". Stie cineva de ce? La meniul Iesiri este aceasta ultima coloana. Era utila in cazul inregistrarilor unor documente emise in lunile anterioare, sumele de tva aferente acestor inregistrari erau preluate in decontul de tva 300 la "regularizari". E drept ca te atentiona ca ai inregistrat un document cu data anterioara si ca trebuie sa refaci declaratia 394, dar nu ma deranja acest avertisment.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: eroare actualizare program

#9 Mesaj de ferenta »

Apasă pe butonul cu cele două săgeți, din partea de sus, lângă detalii și se rezolvă!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare actualizare program

#10 Mesaj de balazse »

Pentru SaucaN
In fiecare e-mail se precizeaza ca inainte de actualizare sa faci o copie de siguranta.
Asta inseamna ca deschizi un folder "back-up" in care deschizi inca un folder "back-up aaaa.ll.zz" (a=an, l=luna, z=zi) si copiezi acolo tot folderul SAGA C.3.0.
In acest caz daca ai probleme dupa actualizare, stergi folderul de baza SAGA C.3.0 si copiezi in acelasi loc folderul de copia de siguranta din "back-up aaaa.ll.zz".
Despre salvarea datelor poti citii si aici cele postate pe blog de TomaC:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1071

Încuiat