introducere imobilizari

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
csatha
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 24, 2015 10:38 am

introducere imobilizari

#1 Mesaj de csatha »

Buna ziua, am o problema cu introducerea datelor la sectiunea imobilizari, deoarece valoarea ramasa de amortizat si valoare totala amortizata pe care vreau sa o introduc nu imi accepta programul Saga. Am introdus toate modernizarile si toate reevaluarile de cand s-a infiintat firma ( din 1991) si tot nu-mi iese, tot imi apare mesajul "Diferente intre imobilizari si contabilitate la data 31.12.2014 - atentionari
Cont amortizari 281.2 Sold: 17050.63 Suma in imobilizari: 26536.21". Iar daca imi reglez diferentele cu note contabile nu o sa-mi iasa corect balanta de inceput de an.

:( :( :( :( :(

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: introducere imobilizari

#2 Mesaj de septimiuv »

Înseamnă că balanța de început de an nu este corectă.

csatha
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 24, 2015 10:38 am

Re: introducere imobilizari

#3 Mesaj de csatha »

Dar imi apare ca ar fi corect balanta, mi l-a validat programul Saga, si totusi nu-i corect? Multumesc pentru raspuns! O zi frumoasa sa aveti!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: introducere imobilizari

#4 Mesaj de cernatv »

Are egalitate, deci a putut fi validata.
Nu este corecta suma de la amortizare din balanta, ct 2812. Ar fi trebuit sa fie cat iti da arata acum Saga in imobilizari (daca datele introduce de tine sunt corecte). S-a inregistrat in balanta mai putina amortizare decat ar fi trebuit in anii precedenti. Identifica, daca poti, mijlocul fix in cauza si vezi ce s-a intamplat.

csatha
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 24, 2015 10:38 am

Re: introducere imobilizari

#5 Mesaj de csatha »

Multumesc frumos!

csatha
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 24, 2015 10:38 am

Re: introducere imobilizari

#6 Mesaj de csatha »

Am gasit problema, am avut un sopron (care avea durata de amortizare 10 ani, s-a amortizat total pana in 2008) iar in 2012 s-a incorporat intr-o hala, care are durata de amortizare de 348 de luni. Din prima faza l-am introdus ca si hala si cu 348 de luni de amortizare totala si l-am suspendat pana la incorporare. Ar trebui sa pun separat ca si imobilizare sopronul? Va multumesc! O zi frumoasa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: introducere imobilizari

#7 Mesaj de herganiec »

puteati sa il lasati separat.. oricum e amortizat. iar hala ramane separat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

csatha
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 24, 2015 10:38 am

Re: introducere imobilizari

#8 Mesaj de csatha »

Multumesc frumos pentru ajutor!

Încuiat