achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#1 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Am cautat pe forum si nu am gasit ceva asemanator cu problema mea si as avea nevoie de ajutor. Am o fact. din Spania cu tva zero pe care sunt pe prima pozitie anvelope (le-am inregistrat la ct.3024) si pe a 2-a pozitie am manopera (am trecut la ct.628). In D390 inregistrarea apare pe 2 facturi separate si la numarul operatorilor intracomunitari imi da nr.9, desi ar trebui sa fie opt, dar pt. ca acea inregisitrare mi se pune pe 2 randuri imi da cu un nr. mai mare. Cum pot sa fac sa fie correct? As putea modifica manual in D390, sa sterg doar numarul operatorilor s sa-l inlocuiesc cu 8?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#2 Mesaj de balazse »

Acel nr nu il face programul, precum nici tu nu il poti modifica, asa este creat fisierul pdf de catre cei de la ANAF.
Este sigur cu acel furnizor din Spania este platitor de TVA si trebuie declarat in D.390?
Totusi de ce sa-l treci pe 3024? N-ar fi mai bine pe 6024 (oricum nu l-ai tinut pe stoc)?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#3 Mesaj de stefi »

Am cautat pe VIES si am gasit ca acel numar de tva este valid, bineintels, fara denumirea lui, deci trebuie declarat in D390. Am schimbat contul de stoc cu cel de cheltuieli, insa nici o modificare, la fel am doua facturi. O sa descarc si ultima actualizare sa vad daca se schimba ceva..
Revin...

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#4 Mesaj de stefi »

Am descarcat si noua actualizare, insa orice as face acea factura cu taxare inversa pe care am achizitie de bunuri si achizitie de servicii se preia in D390 ca si cand ar fi 2 facturi separate. mai am un caz pe care l-am dezbatut in alt subiect si pe fact. aceea am 2 pozitii, una cu taxare inversa, alta cu tva si a trebuit sa fac doua facturi distincte si cu un numar putin schimbat la una dintre ele ca sa se preia bine in D390. Cu toate acestea, aceasta factura apare in D390 de 2 ori ea fiind de fapt doar una si nu stiu daca e tocmai in regula asa. Acum insa am o facut doar o factura si mi se preiau 2 facturi, exact ca sin cazul precedent mi se duce. Cand sunt situatii diferite pe factura din UE de ce apar 2 facturi? Cum trebuie procedat corect? Se poate modifica undeva manual? Factura este introdusa la intrari valuta, cu T, am o pozitie cu ct. 6024 si alta cu ct. 628, in D390 am o factura Cu A si alta cu S la tip operatiune.
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#5 Mesaj de septimiuv »

Nu scrie nicăieri în declarație de numărul de facturi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#6 Mesaj de balazse »

Pentru StefI
Acel nr este dat de pdf-ul celor de la ANAF, daca ceva nu este in regula trimite e-mail celor de la ANAF, doar ei pot modifica fisierul, desi nu cred ca este vreo problema, deoarece se ia in calculul cate parteneri sunt pentru fiecare tip de achizitie/livrare.
La introducerea facturii poti sa lasi acelasi nr de factura, daca introduci acelasi document, vei primii doar un mesaj de avertizare, dar te va lasa sa il introduci.
De altfel, poti sa lasi pe acelasi factura achizitia de bunuri (A), cat si cel de serviciu (S), acestea asa cum face programul trebuie sa apara separat in D.390.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: achizitie de bunuri si serv.pe aceeasi factura din UE

#7 Mesaj de stefi »

Va multumesc frumos pt. lamuriri.

Încuiat