problema 394

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
goseal
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

problema 394

#1 Mesaj de goseal »

Buna ziua

Am o problema cu declaratia 394 in sensul ca nu apar in ea niste facturi de achizitii cherestea.
Pe facturile de achizitii cherestea scrie la rubrica de tva TAXARE INVERSA cf. cod fiscal art. 160, alin 2 lit b) si le-am introdus in Intrari cu tip document T de la taxare inversa. In jurnalul de cumparari aceste facturi sunt preluate la referinta 10 iar in declaratia 394 ar trebui sa apara la C- achizitii cu taxare inversa dar nu apar nicaieri. De ce?
Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: problema 394

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ai uitat sa completezi coloana "TVA %" cu "24", ca sa se genereze nota contabila 4426=4427.
De altfel, la "total' o sa ai suma inclusiv TVA, dar la "neachitat" o sa ai suma fara TVA (iti zic sa nu te sperii cand o sa vezi acele sume).

goseal
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

Re: problema 394

#3 Mesaj de goseal »

Bine te-am gasit!

Multumesc pentru raspuns si mai am o intrebare.
Daca as achizitiona cereale tot cu taxare inversa ce ar trebui sa fac in plus ca sa apara sumele de pe facturile de cereale in declaratia 394 la rubrica din care :
- pentru cereale si plante tehnice (din C )

sau trebuie completata de mana aceasta rubrica?
multumesc anticipat pentru raspuns
o zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: problema 394

#4 Mesaj de balazse »

Daca ai evidenta cantitativ-valorica, atunci mergi la "articole" -> te pozitionezi pe articolul in cauza -> "detalii" -> completezi "cod cereale pt. D394" (pe viitor cand introduci un articol nou atunci poti selecta chiar atunci codul), iar daca ai evidenta global-valorica atunci ramane sa completezi manual in fisierul pdf dupa generare.

goseal
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

Re: problema 394

#5 Mesaj de goseal »

Multumesc pentru raspuns

o zi buna!

Încuiat