EROARE D394

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
vasiem
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 22, 2014 3:55 pm

EROARE D394

#1 Mesaj de vasiem »

La transmiterea declaratiei 394 pe luna Martie am primit urmatorul mesaj de eroare:

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: op1 (1)
eroare atribut: cuiP: CUI invalid ('07039911')
E: validari globale
NUMAR TOTAL AL PERSOANELOR INREGISTRATE IN SCOPURI DE TVA INCLUSE IN
DECLARATIE - mod de calcul eronat
eroare regula: R27: nrCui (35) = numar cuiP distincte in tagurile op1 (34)

Ce trbuie sa fac?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EROARE D394

#2 Mesaj de herganiec »

CUI invalid ('07039911')
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE D394

#3 Mesaj de balazse »

Este posibil ca in loc de "RO" sa fi trecut "R0" ai atunci programul a recunoscut ca si cod fiscal cu "0" la inceput.
Depui din nou declaratia, totusi nu inteleg de ce ai asteptat pana acum sa depui din nou declaratia.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: EROARE D394

#4 Mesaj de vranceam »

Te rog sa imi comunici cum ai reusit sa rezolvi eroarea ,am si eu acelasi mesaj pt cui care incepe cu zero,intotdeauna accesez optiunea "verificare" inainte de depunere d394 care pune automat RO.Culmea dupa ce am pus o gramada de declaratii azi,repetand depunerea acelui d394 pe luna 04 cu eroare,am acum mesaj sa certificatul e invalid,reinnoit in martie si actualizat de curand pe site ul ANAF?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE D394

#5 Mesaj de balazse »

Desi cu greu am inteles ceea ce doresti, nu inteleg de ce introduci cod fiscal care sa inceapa cu "0" (zero)? Cand in Romania nici un cod fiscal nu incepe cu zero.
Trebuie introdus intotdeauna fara RO codul fiscal la "intrari"/"iesiri", astfel la crearea partenerului programul verifica partenerul.

Daca ai reinnoit recent certificatul digital si nu te poti loga atunci trimite un e-mail la [email protected].
Citeste aici:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/De ... uni2.5.htm

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: EROARE D394

#6 Mesaj de vranceam »

Eu am introdus cu zero in fata pt ca asa era pe factura furnizorului si l-am verificat si pe mfinante.ro.Dupa ce am vazut mesajul lui balasze am refacut fara zero pt ca pe mfinante si fara zero prezinta acelasi furnizor.FARA ZERO a mers,recipisa nu mai prezinta eroare.MULTUMESC!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EROARE D394

#7 Mesaj de herganiec »

Nu exista cui cu 0 la inceput. Tineti minte asta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Încuiat