D394 -Erori preluare ANAF

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
torjad999
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 21, 2007 12:00 am

D394 -Erori preluare ANAF

#1 Mesaj de torjad999 »

La transmitere D394 catre ANAF, primesc urmatorul mesaj :

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
F: op1 (1)
eroare: Eroare fatala de parsare: 'org.xml.sax.SAXParseException: Element type "op1" must be followed by
either attribute specifications, ">" or "/>".'

Ma intreb ce eroare este, saga validând declarația.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#2 Mesaj de fagarasa176 »

torjad999 scrie:Ma intreb ce eroare este,
Ma intreb si eu...o cautare a'ti facut inainte sa postati?
Si intrebarea fiind retorica tot eu dau raspunsul..NU
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... ed#p208344
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... ed#p208288
torjad999 scrie: saga validând declarația.
Gresit stimabile, nu SAGA valideaza declaratia ci formularul PDF pus la dispozitie de "gloata" ANAF, deci da'le lor bobârnace :wink:
Da asta e, SAGA e de vina ca pe 5 ianuarie nu e bilantul implementat :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

torjad999
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 21, 2007 12:00 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#3 Mesaj de torjad999 »

am acuaizat programul cu varianta 474 (19,08,2016 ) si nu mai are erori

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#4 Mesaj de fagarasa176 »

torjad999 scrie:am acuaizat programul cu varianta 474 (19,08,2016 ) si nu mai are erori
Asta pentru ca a aparut o noua versiuen la D394
Important
1. S-a reactualizat formularul 394. Acum acesta acepta caracterul "&". Este de asteptat sa mai apara si alte versiuni care vor fi introduse imediat in program.
2. S-a efectuat o modificare in generarea declaratiei astfel incat sa se apara corect si pentru cazul in care cel care o intocmeste este o persona juridica.

Reefectuati actualizarea programului cu optiunea "Actualizare automata" din meniul "Ajutor".
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#5 Mesaj de roncovf »

Eu am o problema cu informatiile din 394: Reprezentant legal si Persoana care intocmeste declaratia si din 300: Persoana autorizata.

- Nu inteleg de ce ati facut legatura Persoana care intocmeste declaratia din 394 = Persoana autorizata din 300? Completezi intr-un loc si apare automat si in celalalt.

- Eu cred ca Reprezentant legal din 394 ar trebui sa fie tot aceeasi cu Persoana autorizata din 300.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#6 Mesaj de roncovf »

Nu deranjeaza pe nimeni lucrul asta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#7 Mesaj de balazse »

Intr-un fel este.
Ai incercat sa trimiti e-mail si sa vezi ce raspuns primesti?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#8 Mesaj de roncovf »

o sa incerc sa trimit

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#9 Mesaj de tobosv790 »

Apropo de asta. Dacă editez un contract de creditare societate din registrul de casă la reprezentant societate îmi apare persoana care întocmește declaratia 394. E cam aiurea.Adică eu, contabilul. Cel puțin așa am observat eu la un moment dat. Voi încerca mâine sa vad dacă s-a rezolvat.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#10 Mesaj de tobosv790 »

Am actualizat ultima varianta (474 din 19.08.2016, dimensiune 29,49 MB). Problema din mesajul anterior se mentine. Am scris la firma. E posibil sa nu fi observat si asta. Sper sa se rezolve.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#11 Mesaj de roncovf »

Am scris, am primit și răspuns rapid. Cică, așa e corect, dacă nu-mi place să modific manual.
Cum naiba să fie corect??? Cum să amesteci: reprezentantul legal = cel care întocmește declarația?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#12 Mesaj de tobosv790 »

Eu nu am primit inca. Sa zicem ca acolo se rezolva manual. Dar in cazul contractului de creditare campul cu numele meu NU este editabil/nu-l pot corecta. Astept. Sper sa fie un raspuns pozitiv. Daca nu trebuie sa ma"bunghesc" de o solutie.

PS: Pentru @roncovf: Te rog frumos fa o inregistrare fictiva de creditare a societatii si apoi incearca sa vizualizezi contractul de creditare si zi-mi si mie daca pune numele celui care intocmeste 394 ca reprezentantul debitorului. Poate face numai la mine asta. Oi fi eu din zona crepusculara.Mersi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#13 Mesaj de balazse »

Din cauza acestei declaratii D.394 extraordinare a fost nevoie de schimbari, se pare ca nu toate au iesit pe placul tuturor.
Si eu am propus cate ceva, mai ales la cei care lucreaza cu taxare inversa si nu pot lucra cantitativ-valoric, ci doar financiar, deoarece la importul dintr-o baza de date unde evidenta este tinuta cantitativ-valoric nu se poate face doar contabil/financiar, adica desi ai ales optiunea respectiva ("C") iti importa si articolele, ca urmare trebuie sa modifici manual in D.394 la fiecare furnizor, lucru care nu usureaza munca deloc, adica in loc de 5 minute iti ia cateva ore intocmirea D.394.
Oricum, precis exista si limite tehnice la anumite lucruri, dar poate poate se va gasii niste solutii.

Pentru TobosV790
Daca ne uitam corect la declaratii o sa gasim diverse texte. La D.300 gasim textul "persoana care face declaratia", la D.100/D.390 nu gasesti nimic, ca urmare la D.394 vei trece la intocmit tot administratorul, doar ca transmiterea se va face de contabil, ca umare se pare ca este corect modul de abordare a situatiei.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#14 Mesaj de tobosv790 »

balazse scrie:
Pentru TobosV790
La D.300 gasim textul "persoana care face declaratia", la D.100/D.390 nu gasesti nimic, ca urmare la D.394 vei trece la intocmit tot administratorul, doar ca transmiterea se va face de contabil, ca umare se pare ca este corect modul de abordare a situatiei.
Nu asta e problema. Eu ma refer la faptul ca "persoana care intocmeste declaratia" este preluata ca si reprezentant al societatii in contractul de creditare care se emite pe la meniul ce intocmeste registrul de casa.
Adica societatea se imprumuta de la Ion Gheorghe. In contractul de creditare la reprezentant societate este preluat numele meu,al contabilului (al celui ce intocmeste declaratiile mentionate) nu reprezentantul de facto al societatii.
Ce treaba am eu cu banii cu care se imprumuta firma? Eu sunt contabil. Nu sunt administrator sau casier. Asta e de fapt problema. :idea:
In rest nu-i problema. E bine!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#15 Mesaj de balazse »

Eu as sugera ca acolo sa se treaca administratorul.
Se pare ca daca vrei sa treci alta persoana atunci trebuie sa modifici fisierul pdf, adica din administrator in contabil.

Încuiat