D394 -Erori preluare ANAF

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
dodoiuc294
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#31 Mesaj de dodoiuc294 »

acum 2 ore am transmis urmatorul mesaj
"supun atentiei dvs urmatoarea eroare
-dupa completarea decl.394 - cu detaliile - alte informatii , in momentul in care generam- act aditional, decizie, contract salariat -> se preia la reprezentant legal datele persoanei care intocmeste decl.394( respectiv firma de contabilitate), in loc de datele reprezentantului legal ( respectiv administratorul soc)
-mentionez ca la decl 394- la reprez. legal , momentan am trecut un director , care are cnp, intrucat adm este cetatean strain fara NIF .
-deasemenea aceste date se duc si in registru de evidenta salariati ->
Reprezentant legal -> AICI TREBUIE sa ramana administratorul, asa cum l-am declarat la ITM."
am primit si raspuns:
"Este corect asa cum procedeaza programul si nu se vor face modificari in acest sens.
Daca nu sunteti de acord, modificati manual."

asa ca am revenit:
"cred ca nu m-am exprimat cum trebuie
in contractul de munca(act aditional, decizie) - apare :
angajator... SRL , pers.juridica.... srl cu sediu....., reprezentata legal prin ( in loc de administratorul societatii ex..."popescu ion" , apare firma de contabilitate "conta srl", in caliate de administrator....
mu e corect- trebuie sa apara administratorul , nu cine intocmeste..."

sunt curioasa ce raspuns voi primi, dar totusi sper sa se intample ceva ...

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#32 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, si eu am aparut pe contractul de creditare, contabil sef reprezentantul firmei ..., am modificat in 394, persoana care intocmeste este administratorul si asa am si transmis-o, contractul de creditare si-a revenit, acuma sper sa nu fie gresit ca administratorul este cel care a intocmit 394, semnatura electronica imi apartine...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#33 Mesaj de tobosv790 »

Cititi ce am scris eu in mesajul meu anterior. Deocamdata, cel putin eu, cred ca asta este singura solutie.
Cred ca cei de la firma sunt preocupati deocamdata de alte probleme, poate mai dificile, legate de 394 si nu au, probabil, timp sa rezolve acum aceasta problema. Nu trebuie sa ne enervam. Eu m-am linistit dupa ce mi-am dat seama de rezolvare (si cu un imbold din partea lui TomaC - dar pe blog).

PS: Dar ma bucur, asa cum ziceam si pe blog, sa constat ca nu vorbesc singur. Credeam la un moment dat vazand ca nimeni nu reactioneaza, cu exceptia lui roncovf, ca poate mi se intampla numai mie sau ca am eu vreo problema de perceptie.....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#34 Mesaj de balazse »

Eu aproape saptamanal (uneori si mai des) le trimit cate un e-mail cu vreo problema pe care le sesizez la alti utilizatori.
In marea majoritatea dintre ei raspunsul este negativ, desi ar fi mici modificari care ar ajuta la munca de zi cu zi si la inchideri de luna. :(

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#35 Mesaj de tobosv790 »

@BalazsE, TU acum refulezi. Te rog sa nu te superi pe mine. EU incerc sa NU fiu inclus pe "lista neagra" a celor care sacaie. Probabil ca EI te cunosc si cu bune si cu rele. Si de aceea poate evita sa intre in"opozitie"cu tine. Si iti dau "niste"raspunsuri. Nu trebuie sa ne suparam! Asteptam, ne sfatuim, gasim solutii. TU si alti cativa VETERANI de pe aici sunteti un nucleu de experienta si informatii. Ne completam. Mergem inainte. Pana la urma...(vezi jos-semnatura)

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#36 Mesaj de stefi »

zaineal scrie:Buna ziua, si eu am aparut pe contractul de creditare, contabil sef reprezentantul firmei ..., am modificat in 394, persoana care intocmeste este administratorul si asa am si transmis-o, contractul de creditare si-a revenit, acuma sper sa nu fie gresit ca administratorul este cel care a intocmit 394, semnatura electronica imi apartine...
Eu sunt cu functia de contabil sef angajata la firma si pana acum am depus toate declaratiile (inclusiv bilanturile) cu persoana care intocmeste declaratia ca fiind administratorul. Asa apare in declaratii din 2012 de cand e firma infiintata, insa initial a avut colaborare cu o firma de contabilitate pana in 2014. E gresit cum procedez? La semnatura electronica apare numele meu, insa aceasta este luata pe numele firmei.
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#37 Mesaj de balazse »

Petnru TobosV790
Nu le scriu sa ii sacai, dar daca ma lovesc de o problema imi place sa gasesc si o solutie de rezolvare, prin care sa scap pe viitor de acea problema sau cel putin sa ma pot sa verifica printr-o metoda usoara. :wink:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#38 Mesaj de tomac »

@stefi, tu postezi aici să postezi. Cred că nu ai înțeles problema celor ce au postat aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#39 Mesaj de stefi »

Am inteles problema: le apare (cand listeaza contractul decreditare din reg.casa) datele persoanei care face declaratia si nu ale administratorului. La mine nu apare asa pt. ca am la persoana care intocmeste decl.tot administratorul. Pe langa astea, mai intrebam si sa ma lamuresc cu problema mea, cu toate ca am fost pe langa subiect...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#40 Mesaj de tomac »

Ție ți se pare că procedezi greșit?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#41 Mesaj de tobosv790 »

balazse scrie:Petnru TobosV790
Nu le scriu sa ii sacai, dar daca ma lovesc de o problema imi place sa gasesc si o solutie de rezolvare, prin care sa scap pe viitor de acea problema sau cel putin sa ma pot sa verifica printr-o metoda usoara. :wink:
Dar cui nu-i place să găsească soluții?! Ai dreptate! Și zic :"Ai dreptate!" fiindcă cred într-adevăr că ai. DAR eu, pe pielea mea mea, am constatat că deși am dreptate când o cer prea insistent atunci greșesc. De aceea am grijă ce scriu aici. Mi s-a transmis următorul răspuns:"Nu avem în vedere să introducem modificări în sensul indicat". Ce modificare? Era vorba de o revenire la normal. Nu de aspectul vreunei facturi sau mai știu eu ce!?! Cred că această"fascinantă"394 i-a dat peste cap pe toți. Și atunci aleg să nu agit ci să aștept și să contez pe bunul simț al"celuilalt". Dacă trimit "un milion" de mesaje la un moment dat nu voi mai fii băgat în seamă. Și mor cu dreptatea în brațe. Deci pentru o perioadă, eu mă abțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#42 Mesaj de balazse »

Este posibil ca insistenta mea este gresita, dar asa sunt eu, imi place sa rezolv problemele cat mai rapid posibil.
Ii drept ca din cauza ca m-am grabit si gresesc uneori in modul de interpretare sau formulare, dar cred ca daca exista din punctul meu de vedere o problema trebuie mentionat, chiar daca se va rezolva cu timpul.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#43 Mesaj de tobosv790 »

O K

Încuiat